Pomoc, s kamarátom sa uchádzame o rovnakú prácu!

20 mai 2020

3min

Pomoc, s kamarátom sa uchádzame o rovnakú prácu!
auteur.e
Marlène Moreira

Journaliste indépendante.

Je skvelé mať priateľov s rovnakými záujmami a ambíciami. Všetko sa ale môže skomplikovať, keď sa budete s jedným z nich uchádzať o to isté pracovné miesto. Priatelia z detstva, zo školy, kolegovia, ktorí sa stali priateľmi… rovnaký vek, rovnaké štádium kariéry, rovnaké ciele. Riziko kolízie je vysoké. Ako to vyriešiť? Prinášame vám skúsenosti troch opýtaných.

Tí, ktorým sa to stalo

Keď ide všetko hladko

Záujem o rovnaké miesto nemusí byť hneď problém. Je to tiež šanca upevniť svoje vzťahy v mimoriadne stresujúcej situácii. O svojich skúsenostiach nám porozprávala Sofia. Pracovala vo dvojici s kolegyňou, s ktorou sa stali blízke priateľky. Sofia sa rozhodla uchádzať o nové miesto a jej kamarátka ju nasledovala o týždeň neskôr. Dva veľmi podobné profily, dve odporúčania od toho istého šéfa. Všetko nasvedčovalo blížiacej sa katastrofe.

Napriek tomu to dopadlo dobre. „To miesto ani jedna z nás ABSOLÚTNE nepotrebovala, no bola to pre nás dobrá príležitosť. Situáciu sme využili vo svoj prospech: veľa sme sa o nej rozprávali, zhodli sme na našich platových nárokoch a po každom pohovore sme si dali vedieť. Boli sme k sebe úprimné. Keď mi oznámili, že si vybrali mňa, začala som mať obavy. Kamarátka sa však tešila so mnou a priatelíme sa aj naďalej. Dodnes sa stretávame a nepanuje medzi nami žiadna bariéra ani nevraživosť.“

Oheň na streche

Bohužiaľ, nie všetky prípady sú také idylické, najmä počas prvých rokov kariéry, keď je konkurencia obrovská. Kamila nám tiež porozprávala svoj zážitok: „Na konci štúdia sme sa s kamarátom z univerzity vybrali na pracovný veľtrh. Natrafila som tam na firmu, ktorá sa mi neskutočne zapáčila. Všetko bolo skvelé: ich firemná kultúra, tím, hodnoty. Kamarát dobre vedel, že sa chcem do tej firmy dostať, no zistila som, že sa tam potajme prihlásil. Bola to zrada, lebo som vedela, že preňho daná spoločnosť nebola ničím výnimočná. Naše vzťahy ochladli. Keď sa to prevalilo, celé týždne sme sa nerozprávali. Nakoniec som sa mu ozvala ja a všetko sme si vyjasnili. Odvtedy fungujeme znova ako priatelia, no táto téma je stále tabu.“

Konkurencia s nadhľadom

Nech vyhrá ten najlepší! Daniel sa spolu so svojím kolegom z tímu uchádzali o to isté interné miesto. „Keď túto ponuku zverejnili, hneď som vedel, že sa prihlási aj on. Máme rovnaké skúsenosti, rovnaký level odbornosti a rovnaké dosiahnuté vzdelanie… skrátka, ako cez kopirák! Hneď sme o tom začali diskutovať a vtipkovať. Pred každým pohovorom s ľuďmi z HR sme si jeden druhého doberali, samozrejme, v dobrom. Obaja sme dostali negatívnu odpoveď. V ten istý deň sme sa šli pozviechať na pivo. Vedeli sme, že sa takáto situácia jedného dňa môže stať každému.“

„Máme rovnaké skúsenosti, rovnaký level odbornosti, rovnaké dosiahnuté vzdelanie… skrátka, ako cez kopirák!“ – Daniel

Niekoľko tipov, ako túto situáciu vyriešiť

Komunikácia

Tajiť svoj záujem o vyhliadnuté miesto v snahe vyhnúť sa konfliktu môže vyústiť do veľkého napätia. A hoci je stres v deň D užitočný, v medziľudských vzťahoch je to práve naopak. Ak sa chcete vyhnúť napätiu vždy, keď sa s kamarátom stretnete, alebo ešte horšie, ak nechcete byť prichytení pri čine, radšej vyložte karty na stôl. Odporúča to aj Sofia: „Veľa sme sa o tom rozprávali, žiadne tajnosti ani klamstvá. Bezpochyby sme práve vďaka tomu aj naďalej kamarátky.“

Zvážte pre a proti

Ak je pracovná ponuka pre vášho kamaráta veľká príležitosť, no pre vás je to len miesto ako „jedno z mnohých“, zvážte, či od svojej ambície radšej neupustiť. Niekedy svoje pracovné rozhodnutia musíte zvážiť z perspektívy svojich medziľudských vzťahov. Znamená táto práca pre vás viac ako priateľstvo? Ak je odpoveď nie, asi má väčší zmysel ustúpiť.

Problém vyriešte

„Práca našich snov pripomína trochu našich expartnerov. Nikto o tom radšej nahlas nehovorí,“ smeje sa Kamila. Nechať si svoj hnev pre seba a sledovať, ako váš kamarát pokukuje po vašej vysnívanej firme, však nikomu neprospeje. „Keby som mohla niečo urobiť inak, určite by som na začiatku povedala svoj názor. Je to síce náročné, no stále je to lepšie, než hnevať sa celé týždne.“

Sabotáž bokom

Zvažujete stratégiu velebiť na pohovore svoju neuveriteľnú precíznosť a porovnávať ju s kamarátovou legendárnou nerozvážnosťou? Na to zabudnite. Rany pod pás si predsa nerozdávame. Naopak, ak budete mať príležitosť, neváhajte vyzdvihnúť všetky jeho kvality a spomenúť úspešné projekty, na ktorých ste spolu pracovali. Ak nakoniec prácu nezískate vy, ale podržíte toho druhého, bude vedieť, ako sa vám odplatiť. Náborári zároveň ocenia váš pozitívny prístup a schopnosť priznať zásluhy toho druhého.

Závisť držte na uzde

Získal váš kamarát miesto namiesto vás? Závidieť či žiarliť je prirodzené. Tento fenomén popísal psychológ Abraham Tesser v teórii s názvom „self-evaluation maintenance theory“ (teória udržiavania sebahodnotenia, pozn. prek.). Tesser vysvetľuje, že sa porovnávame predovšetkým s blízkymi ľuďmi, pretože okrem ich fyzickej blízkosti máme blízko aj k ich úspechom. Zlyhanie bude pre ego veľká rana. Buďte k priateľom zhovievaví… a k sebe tiež.

Pravdepodobnosť, že budete s niekým zo svojich priateľov súťažiť v kariére aspoň raz v živote, je vysoká. Samotnú kandidatúru o miesto a vaše priateľstvo môže ovplyvniť váš osobný prístup. Dobré pracovné príležitosti sú vzácne, no skutoční priatelia sú ešte vzácnejší. Predtým, než sa rozhodnete jedno z nich obetovať, premyslite si, či to za to stojí.

Preložila Zuzana Chovancová

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, aby vám na časovej osi neušli naše najlepšie články!

Les thématiques abordées