Trade-marketingový program pro absolventy: Medailonek Jana Houdy z BAT

Trade-marketingový program pro absolventy: Medailonek Jana

Proč jsi do toho šel / co tě vedlo k tomu, že ses do BAT programu pro absolventy přihlásil?

Když jsem byl na vysoké, náš bývalý kolega z Key Accountu tam měl přednášku a spolu s ní zmínil i program pro absolventy GGP (Global Graduate Program). Program zněl ze všech stran skvěle, výběrový program zaměřený na rychlý rozvoj absolventů, zahraniční stáž, korporát s přátelskou firemní atmosférou, a to vše v období, kdy na trh přicházejí nové kategorie produktů, takže spousta příležitostí k učení se všemu od začátku. Nemluvě o tom, že mě velmi zaujala možnost v rámci programu vyzkoušet si 4 oddělní – to pro mě jako člověka po vysoké, který vlastně neví, co přesně chce v životě dělat, bylo asi největším lákadlem. Po návratu ze studia v zahraničí jsem hledal novou pozici, vzpomněl jsem si na tento program a k mému potěšení zrovna firma sháněla absolventa do pozice na pomezí obchodu a marketingu, což byla pro mě vysněná pozice. O dva roky později dělám PoP managera pro celou Českou republiku.

Popiš krátce, jak probíhalo výběrko a jaké byly první týdny programu.

Výběrko pro mě bylo dost hektické, do Česka jsem se vrátil 2 dny před uzavřením přihlášek. Přestože jsem šel můj první pohovor po 3 letech, vše proběhlo skvěle. Krátce na to jsem byl pozván do assessment centra, to už byla ta těžší část. Zkušenost k nezaplacení – i kdyby to nevyšlo.

První týden se v rámci školení seznámíte s celou firmou a pak přijde první ze 4 oddělení, které si v rámci programu vyzkoušíte. Pro mě to byla Field Force (obchodní práce v terénu). Byl to náročný začátek, ale zrovna tato pozice mi do budoucí kariéry dala ze všech zkušeností nejvíc, člověk si na vlastní kůži vyzkouší, jak to funguje přímo na prodejnách a že ne každý nápad, který na papíře vypadá skvěle, je opravdu tak skvělý i při realizaci.

Co bylo nejzajímavější a nejtěžší v celém programu

Nejzajímavější a zároveň i nejtěžší část programu pro mě byla rotace v marketingovém oddělení, kde jsem dostal na starost projekt zákaznického programu. Od základu bez jakýchkoliv vnějších vlivů jsem měl připravit co nejefektivnější program, který by přilákal zákazníky, byl legálně v pořádku, zůstal pro nás profitabilní a splňoval všechny potřeby firmy. To zahrnovalo spoustu komunikace s kolegy napříč trhy a odděleními, modely ziskovosti, schvalování se všemi od přímé nadřízené až po našeho country managera. O komplexní úkoly v programu není nouze, ale tento projekt mi zůstane v paměti ještě dlouho.

Jak probíhala BAT akademie?

Pandemie nám bohužel znemožnila tradiční průběh BAT akademie (14-tidenní školící centrum) naživo. I tak jsme měli možnost seznámit se alespoň online s ostatními absolventy v Evropě a Amerikách, porovnat zkušenosti, pořádně si zasoutěžit v rámci týmových i samostatných projektů (a věřte mi, že to byla hodně kompetitivní zkušenost). Kromě toho se v rámci BAT akademie seznámíte se světovým vedením firmy a dozvíte se o plánech společnosti do budoucna, o kterých, troufnu si říct, neví ani většina lidí o 2 pozice nad Vámi. Skvělá příležitost pro lepší pochopení společnosti i do jisté míry sebepoznání, kam byste případně chtěli ve firmě směřovat. Každopádně doufám, že pro Vás už bude příležitost zažít si BAT akademii v Horsley naživo, přeci jen setkat se se všemi osobně bude ještě o úroveň lepší zážitek, než „jen online“.

Co se dělo po skončení programu a čemu se věnuješ teď?

Po skončení programu mi byly nabídnuty 3 možnosti, kam by má další cesta v BAT mohla směřovat. Nakonec jsem se po poradě se svým programovým trenérem zvolil pozici v oddělení Trade Development. Zde mám na starost menší 4členný tým, který zodpovídá za kompletní prezentaci BAT a našich produktů na prodejnách v České republice a částečně na Slovensku. Nebudu tvrdit, že je ať už tato pozice nebo celý GGP něco snadného, rozhodně to není pozice pro každého, ale pokud vyhledáváte výzvu, která Vás posune v kariéře nebo možnost osobního rozvoje, tak najdete málo lepších pozic než právě GGP program v BATu.

Want to join British American Tobacco?

  • Add to favorites
  • Share on Twitter
  • Share on Facebook
  • Share on LinkedIn

Related reads

Latest articles

10 tipů, jak zvládnout zkušební dobu

Jak překonat poslední překážku před zabydlením se ve své nové kanceláři? Praktické rady i užitečné právní informace v jednom článku.

Follow us!

Receive advice and information on new hiring companies directly in your inbox each week.

You can unsubscribe whenever you want. We won't bother you, promise. To learn more about our data protection policy, click here

And on our social networks: