5 tipů, jak si poradit s nevyzpytatelným šéfem

14. 11. 2022

4 min.

5 tipů, jak si poradit s nevyzpytatelným šéfem
autor
Laure Girardot

Rédactrice indépendante.

Náladoví nadřízení vám mohou rychle udělat ze života peklo: rádi se hádají, jsou mrzutí a mění názory rychleji než ponožky. S takovým šéfem riskujete rychlé vyhoření. Navíc, rozhodně vaší firmě nezvedá produktivitu. Je potřeba s tím něco dělat. Ale jak zvládnout naprosto nevypočitatelného vedoucího? Co můžete udělat, abyste nejen ochránili svůj tým, ale hlavně se z toho nesložili emočně? Máme pro vás pár tipů. Budete potřebovat agilní myšlení, umění psychologického rozboru a schopnost usměrňovat agresivní komunikaci. Jen tak se z vašeho každodenního života nestane noční můra a nezhroutíte se.

Pro zachování vašeho psychického zdraví, ale i zdravé kariéry, budete při “práci s nadřízeným” potřebovat agilní myšlení, umění psychologického rozboru a schopnost usměrňovat agresivní komunikaci. Jen tak se z vašeho každodenního života nestane noční můra a nezhroutíte se. Jdeme na to?

Řekněte sbohem dokonalým vztahům na pracovišti

Jak vlastně vypadá nezvladatelný šéf? Roman N., vedoucí v rychle rostoucí digitální společnosti, moc dobře ví, jaké to skutečně je, muset se každý den vypořádávat s nevyzpytatelným šéfem. Podařilo se mu u toho svého identifikovat dva typy reakcí. „Když od něj například potřebuju něco schválit, jeho reakce je nepředvídatelná, protože nemá žádnou logiku. A současně je jeho reakce často nepřiměřená.“

Umět zvládat svého nadřízeného je podle Ludovica Girodona, konzultanta, lektora, autora a specialisty na team management, jako vyhrát v loterii. „Každý dobrý vedoucí se musí umět vypořádat se stresem. Profesionální vztahy nejsou dokonalé, obzvláště na těchto pozicích.“ Proto je podle něj nejdůležitější hlavně jedna věc: smíření. „Musíte přijmout fakt, že vztah s takovým člověkem nebude jednoduchý. Je třeba to brát jako výzvu, ne jako přítěž. Hrozně moc záleží na tom, jak se na to díváte.“ Girodon doporučuje všem vedoucím, aby se, když jednají s náladovým šéfem, na věci dívali z širší perspektivy. „Obvykle takovému člověku ani nedojde, jak na ostatní působí. Jakmile si to uvědomíte, bude to pro vás snazší.“

I šéf potřebuje zpětnou vazbu

Často slýcháme o odvážných manažerských rozhodnutích, ale už jste slyšeli o odvaze zaměstnanců? Girodon říká, že odvaha je v konfliktních situacích naprosto klíčová a užitečná. Zdravý pracovní vztah funguje oboustranně. Místo toho, že budeme obviňovat toho druhého, je namístě podívat se i na svoje chování. „Musíte si zamést před vlastním prahem: Jsem já dobrý zaměstnanec z pohledu vedoucího? Vím, co je pro něj důležité? Do jaké míry se tomu umím přizpůsobit?“ Jakmile si sami odpovíte, můžete přistoupit k dalším krokům.

Jak doporučuje Girodon: „Nebojte se promluvit, využijte základy nenásilné komunikace: Zaprvé, sdělím problém spolu s konkrétními fakty, pak vysvětlím, co to ve mně vyvolává za pocity, a následně navrhnu společné řešení. Cílem je konstruktivní diskuze, která sice nemusí být hned úspěšná… Ale je potřeba do ní jít.“ Díky tomu se vymaníte z pozice oběti.

Girodon zdůrazňuje, abychom nezapomněli ještě na jeden klíčový bod, který je zároveň velice osvobozující: „Máme mnohem víc kontroly nad svým profesním životem, než si myslíme.“ Je potřeba hodit strach za hlavu a nastavit si jasná pravidla vztahu vedoucí/zaměstnanec. Jen tak bude nastolena rovnováha.

Najděte způsob, jak s danou osobou mluvit

Roman využil psychologii, když se snažil přijít na to, co vlastně za chováním jeho šéfa vězí. „Vždycky se dá najít nějaká taktika, která bude fungovat přesně na tenhle typ osobnosti. Z mojí zkušenosti je to často konverzace o výkonnosti nebo o obchodu, co vás vrátí do hry. Jsou to výborná témata.“ Kromě toho Roman objevil další zajímavý způsob, jak se s celou situací vypořádat: „Podařilo se mi zjistit, co šéfa inspiruje: jaké značky, osobnosti atd. Když ho chci nějak usměrnit, mluvím s ním o konkrétních věcech, které vím, že ho zajímají. Funguje to spolehlivě!“ Roman si v práci tedy občas musí chtě nechtě zahrát na psychologa.

Girodon navrhuje zajít ještě dál a využít nástroje osobního rozvoje. „Jakmile přijdete na to, v čem se lišíte, mohlo by být užitečné udělat si například osobnostní testy MBTI nebo DiSC. V první řadě půjde o záminku k tomu, abyste vymysleli společný způsob práce. Pomůže vám to získat perspektivu, protože jinak nevyhnutelně dojde ke sporu, což pracovnímu výkonu rozhodně nepomůže.“

Pořiďte si hromosvod

Roman je nyní v práci něco jako „hromosvod“, což znamená, že funguje jako filtr mezi šéfem a zbytkem týmu. „Trvalo dlouho, než jsme zavedli pracovní postupy a strategie, které vyhovovaly všem. Musel jsem si totiž u velkého šéfa vybudovat důvěru. Ale dlouhodobě to funguje výborně.“ Samozřejmě to tak nemusí být vždycky. Když Roman v práci narazí na nějaký problém, nenápadně připomene domluvený postup a vždy mluví o obchodních záležitostech: „Zdůrazním, že spokojenost zaměstnanců je klíčová, aby naše společnost podávala dobré výkony. A svým kolegům připomenu, aby udělali krok zpět – nejde přece o život. Pomáhám jim získat odstup a snažím se zachránit příjemnou pracovní atmosféru tím, že beru to napětí na sebe.“

Takhle to prostě chodí. Pracovat ve firmě občas znamená ledacos skousnout.
Girodon s touhle metodou souhlasí.„Musíte být konzistentní tam, kde žádná konzistence není. Zejména musíte přijmout, že některá rozhodnutí zkrátka nejsou na vás. Možná s nimi ani nesouhlasíte, ale musíte vědět, jak se s nimi smířit a sdělit je naprosto transparentně svým kolegům. Takhle to prostě chodí. Pracovat ve firmě občas znamená ledacos skousnout.“ Každý spor se dá přežít, pokud vedoucí ve firmu věří, záleží mu na jejích hodnotách i budoucnosti. V takovém případě je totiž dobře postaráno o dlouhodobou spokojenost zaměstnanců.

Dejte si pozor na domino efekt

Je-li problém se šéfem, může to odstartovat domino efekt v celé firmě. Girodon v tomto směru dává jedno klíčové doporučení: „Musíte oficiálně uznat chyby svého šéfa, ale stejně tak i jeho kvality, i když to může být těžké. Ve finále je potřeba přestat zaměřovat pozornost na to negativní, protože to je začátek konce v profesionálních vztazích. Vede to k ne zrovna zdvořilým slovům a všem to komplikuje život.“ Přistupujte k tomu racionálně a vyhnete se pocitu, že bojujete proti společnému nepříteli. „Je zbytečné proti tomu bojovat. Takhle to prostě je a vy se s tím budete muset vyrovnat.“

Romanovi se podařilo řetězovou reakci zvrátit, a to jen díky tomu, že je od přírody kliďas. „Mám štěstí, že mám vyrovnanou povahu. Okamžitě hledám východisko z každé situace, hledám řešení. Místo toho, abych se nechal pohltit problémem nebo nátlakem okolí, okamžitě přicházím s řešením. Už jsem se smířil s rolí, kterou ve firmě zastávám. Jsem tu od toho, abych hasil problémy. Když chcete pracovat v rychle rostoucí technologické firmě, musíte počítat s překážkami na cestě. Nebo radši změňte kariéru.“

Překlad: LexiPro
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu a začněte odebírat novinky a nechte si posílat inspiraci každý týden.

Sledujte Welcome to the Jungle také na LinkedInu!

Odebírejte novinky a inspiraci včas, ať vám nic neuteče.

Otevřít LinkedIn
Preberané témy
Hľadáte svoju ďalšiu pracovnú príležitosť?

Viac ako 200 000 kandidátov našlo prácu s Welcome to the Jungle

Preskúmať pracovné miesta