Siemens

Siemens

Contract Administrator Specialist - Praha

  • Smlouva na dobu neurčitou
  • Praha

Společnost

Siemens

Siemens

  • Automotive, Elektronika / Telco, Mobilita
  • Více než 2000 zaměstnanců

  • Praha

Tato pozice byla obsazena!

Siemens je jednou největších technologických firem v Česku. Mají zde dlouholetou tradici a přes 10 000 zaměstnanců. Působí v oblasti průmyslu, energetiky, dopravy, infrastruktury a zdravotnictví. Jejich výrobky a řešení ovlivňují každodenní život tisíců lidí. Vyrábějí elektřinu, v továrnách řídí výrobu a třeba i stáčení piva, dělají budovy chytřejší a ekologičtější, jejich vlaky a metro zajišťují bezpečnou dopravu a zdravotnické přístroje Siemens vylepšují zdraví obyvatel už téměř 130 let.

Popis pozice

Siemens Global Business Services in Prague is opening vacant positions called Contract Administrator Specialist.

What will you do
  • Data Collection and sorting for contract administration process
  • Data Validation and Clarification with respective stakeholders
  • Data transferring into standard format of respective Contract templates
  • Completing contracts in the contracting tool including final sign off procedure
  • Contract Archiving
  • Contract status monitoring and reporting including preparation of specific presentations
  • Be single point of contact to respective Delivery Centers in terms of Contract Administration

Co u nás získáš

    • 5 weeks of vacation, flexible working hours, home office and company nursery schools in Prague and Ostrava for work life balance
    • An individual budget of min. 24,000 CZK which you can turn into a combination of up to 8 days of extra holidays, cafeteria points or pension and/or life insurance
    • Meal vouchers or contribution to company canteen
    • Possibility to become a Siemens shareholder and get free stocks
    • Various discounts and offers We will grant you proper training, support a we will help you to grow professionally. For more information visit www.siemenssharedservices.cz.

Vítané zkušenosti

    • Communication skills (written and spoken)
    • Upper intermediate level of English
    • Experience with contract management is advantage
    • Previous experiences in customer service / administration
    • MS Office (Word, Excel, Power point),
    • Analytical thinking, detailed oriented and collaborative
Siemens

Siemens

  • Praha
  • Add to favorites
  • Share on Twitter
  • Share on Facebook
  • Share on LinkedIn

We thought these articles might interest you

Get inspired with this selection of articles

Scrum Master

Scrum Masters are the guarantors of Scrum methodology. This agile management approach allows them to oversee their teams.