Science Café

Science Café

Hanka Valentová, Spoluzakladatelka Science Café v ČR

Seznam se s Hankou

V Science Café si na pozice moc nepotrpí, ale i přesto má každý na starosti určitý okruh věcí. Hanka hlavně komunikuje s organizátory z ostatních měst a koordinuje centrální tým, který tvoří zhruba osm lidí. Stejně jako všichni ostatní i ona dělá to, co je zrovna potřeba. Můžete ji vidět, jak moderuje pražské Science Café, nebo jak hostům nosí kafe a pivo. V neposlední řadě shání sponzory, s jejichž pomocí může uskutečňovat různé nápady. A že jich mají všichni v Science Café plno.

Mým cílem je, aby lidi v našem týmu jejich práce bavila.

https://cdn-images.welcometothejungle.com/Ps0L2Qi7xFx29h2hZus7S2Pq9xxMIyGFrI2pCykLlm8/rs:auto:640::/q:85/czM6Ly93dHRqLXByb2R1Y3Rpb24vdXBsb2Fkcy9pbWFnZS9maWxlLzYzMzQvMTU3MzAyLzg5N2I0ZjBlLWMyYzAtNDljZC04ZTliLTRmMGFhODlkNmUyMi5qcGc

Hanka Valentová, Spoluzakladatelka Science Café v ČR, Spoluzakladatelka Science Café v ČR

Roman Hájek, Organizátor Science Café v Kladně

Seznam se s Romanem

Roman Science Café v Kladně rozjížděl se ženou a pár kamarády v roce 2012. V té době zakládali spolek Halda s vizí pořádat kulturní a vzdělávací akce a někudy se k nim dostala informace o Science Café. Jeho koncept je nadchl, tak vyrazili do Prahy, aby Science Café viděli naživo. A protože něco podobného na Kladně chybělo, šli do toho. Následovala seznamovací schůzka s Hankou a Lukášem a následně se mohli pustit do práce. Po čase mohl využít svoje zkušenosti i při práci pro centrální tým, kde vytváří newsletter pro kolegy z ostatních měst i širokou veřejnost a pomůže, s čím je zrovna potřeba.

Centrálnímu týmu nastavuji zrcadlo. To, co funguje v Praze, o pár kilometrů dál už fungovat nemusí.

https://cdn-images.welcometothejungle.com/mJ2r8qeuNFBxL1_COSDfXovbz5jLCZl5PfH6qV5Tpuk/rs:auto:640::/q:85/czM6Ly93dHRqLXByb2R1Y3Rpb24vdXBsb2Fkcy9pbWFnZS9maWxlLzYzMzYvMTU3MzAyLzE3M2RmMWVhLWRmNjEtNDBjYi04OTUyLWVmN2M4NGZjZWIxMS5qcGc

Roman Hájek, Organizátor Science Café v Kladně, Organizátor Science Café v Kladně

Lukáš Soukup, Spoluzakladatel Science Café

Seznam se s Lukášem

V rámci pražského Science Café Lukáš pomáhá s produkcí a fotí. Koordinaci celé sítě předal Hance a soustředí se hlavně na inovace. Příkladem inovace z poslední doby je třeba chatbot Science Café nebo vědecké noviny, které začali připravovat. Do tištěné formy chtějí převést to, co jim funguje v rámci Science Café, ukazovat vědu zábavnou formou. A když už si nějakou tu inovaci vymyslí, je samozřejmě zodpovědný za její realizaci.

Najít hosta není tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. V České republice máme spoustu zajímavých osobností.

https://cdn-images.welcometothejungle.com/FVf9nBCPwoWHcDXpotmog2hOETkCtRtRiGtGATHuN70/rs:auto:640::/q:85/czM6Ly93dHRqLXByb2R1Y3Rpb24vdXBsb2Fkcy9pbWFnZS9maWxlLzYzNDUvMTU3MzAyL2YzOGZiNDJmLWIyOTgtNGRiZS05MDhkLTA5Nzk0NDFjZGE5Yi5qcGc

Lukáš Soukup, Spoluzakladatel Science Café, Spoluzakladatel Science Café

Věda jako dobrodružství

Občanské sdružení Otevíráme založila Hanka s Lukášem v roce 2008. Inspirováni úspěšným zahraničním konceptem začali pořádat diskusní večery s vědci s názvem Science Café. Postupně se k nim přidali další nadšenci, kteří chtěli přispět k popularizaci vědy a sdílet poznání a vědomosti i za hranice Prahy. Dnes je najdeš už ve více než 20 městech po celé České republice. Fungují jako taková „nezisková franšíza“ a vytváří síť aktivních lidí. Sdílí tipy na hosty, know-how, občas pořádají setkání. Každý rok uspořádají zhruba 130 večerů na různá témata, od historie přes matematiku po biologii. Z některých pořizují audio a videozáznamy.

Důvěra na prvním místě

Všemu, co se kolem Science Café točí, se věnují ve volném čase. To z nich dělá dobrou partu nadšenců, kteří dělají to, co je baví a dává smysl. Když jim návštěvníci poděkují za skvělý večer, je to pro ně největší odměnou. Nemají kancelář, a i přesto jim spolupráce výborně funguje na dálku a všechno „odsejpá“ tak, jak má. Pomáhá jim s tím i internetová aplikace na správu úkolů. Vzájemně si důvěřují respektují se a ví, že se na toho druhého mohou vždy spolehnout.

Smysluplné spolupráce

Své sponzory nazývají raději partnery. S nabídkou spolupráce oslovují hlavně společnosti, které jsou jim něčím sympatické a mají podobné hodnoty. Na partnery totiž chtějí být hrdí. Taková partnerství jsou autentická a těží z nich obě strany. Spolupracují s nadačním fondem na podporu vědy Neuron, s českou společností LMC, s tradičním českým časopisem o vědě Vesmír, s Nakladatelstvím Academia, které vydává knihy ze všech vědních oborů, s portálem Slideslive, který vytváří záznamy z večerů Science Café, se společností LukyLab, která pomáhá s digitálem.

Nové objevy, ale i zábava a překvapení

Ačkoliv každý host dostane dopředu manuál, jak by měla prezentace, kterou si na večer připraví, vypadat, nikdy není jasné, s čím ve finále přijde. Naštěstí často velmi mile překvapí. Třeba jako jedna forenzní genetička, která jim danou problematiku představila formou příběhu. Na tom by samo o sobě nebylo nic tak neobvyklého, kdyby prezentaci neměla doplněnou skvělou grafikou, animacemi a v publiku domluvené lidi, kteří příběh doplňovali. Science Café tak může být i velmi zábavnou akcí, není to vždy jen přednáška s diskusí.

Vložit profil na své webové stránky

Oops
Resource unavailable in the requested language
Oops
Resource unavailable in the requested language