Slovník nových pozic (kterým málokdo rozumí)
13 mai 2024
4min
Studentka mediálních studií zbožňující sport, biografie a udržitelnost, i co se pracovního života týče.
Data wrangler, growth hacker, ale také SEO specialist či CXO. Názvy některých současných pozic zní trochu jako kouzla z děl J. K. Rowlingové. Pokud se v nich ztrácíte i vy, nemusíte mít strach – společně s HR manažerkou Pale Fire Capital Petrou Kubitou Nulíčkovou jsme pro vás dali dohromady přehledné vysvětlení.
Technologický vývoj bez ustání mění pracovní podmínky
Mottem Microsoft Corporation, jedné z nejznámějších a nejinovativnějších firem v dnešním světě, je: „Be what’s next.“ Heslo reprezentující dobu nejen z hlediska technologického pokroku, ale i toho pracovního. Stejně jako celý zbytek světa je pracovní trh jedním velkým živým organismem, který se neustále vyvíjí a přizpůsobuje novým podmínkám. „Reflektuje velké množství změn, včetně těch ekonomických, technologických, ale také společenských,“ otevírá náš rozhovor Petra Kubita Nulíčková. „Zároveň spousta firem v Česku expanduje, a tak se čistě české názvy pozic mění na anglické, které jsou variabilnější v rámci použití na různých trzích.“ Na mezinárodní úrovni pak tyto názvy snáze reflektují globalizovanou ekonomiku.
V naší anketě jsme se zeptali deseti studentů (ve věkovém rozmezí 19–25 let) a deseti pracujících (25 a více let), zda by jen podle názvu dokázali odhadnout, co některé novodobější pozice znamenají a jaká je jejich pracovní náplň. Z respondentů je všechny trefili pouze dva: „Nejvíc jsem jich asi pochytil na twitteru nebo v nějakých článcích zpravodajských portálů,“ usmívá se Jan Kovář, student Vysoké školy ekonomické v Praze: „Ale přiznám se, že třeba toho growth hackera jsem tipnul.“
Otestujte se sami!
Zajímá vás, jak byste v rámci našeho průzkumu dopadli vy sami? Níže naleznete seznam pozic, na které jsme se dotazovaných ptali, a pod nimi už ono slibované slovníkové vysvětlení s komentáři HR manažerky Pale Fire Capital!
- Data wrangler
- Growth hacker
- Chief happiness officer
- Content creator
- Digital nomad
- UX/UI designer
- Chief experience officer (CXO)
- Chief people officer
Data wrangler
Doslova přeložený „datový kovboj“ je v pracovním prostředí odborník zabývající se transformací a mapováním dat z „hrubé“ formy do jiného formátu. „Je zodpovědný za čištění, organizaci a transformaci dat do formy, která je snadno použitelná pro datové vědce a analytiky,“ komentuje Petra Kubita Nulíčková. Ekvivalentem v angličtině by bylo slovní spojení data munger (datový žvanil), v češtině je spíše známý jako datový inženýr nebo datový analytik.
Growth hacker
„Marketingový specialista zaměřený na rychlý růst a rozvoj firmy nebo produktu.“ Termín „growth hacker“ zavedli v roce 2010 technologičtí podnikatelé Sean Ellis, Hiten Shah a Patrick Vlaskovits k popisu krátkodobých strategií, které firmy používají k rychlému a cenově dostupnému získání a udržení zákazníků. A jaká je náplň práce takového „růstového hackera“? „Využívá kreativní a analytické techniky k identifikaci příležitostí k růstu a jejich implementaci. Zaměřuje se na experimenty, které vedou ke zlepšení cesty zákazníka a škálování úspěšných nápadů,“ vysvětluje Petra Kubita Nulíčková. Českým překladem by tak mohl být marketingový specialista na růst nebo se zaměřením na revenue.
Chief happiness officer (CHO)
Tento odborník je ve firemním prostředí zodpovědný za pohodu zaměstnanců. Zaměřuje se tak na vytváření pozitivního pracovního prostředí, podporu angažovanosti a možnosti projevení talentu zaměstnanců. Petra Kubita Nulíčková jej popisuje takto: „Manažer štěstí zaměstnanců ve firmě. Je zodpovědný za udržování a zlepšování spokojenosti zaměstnanců.” Na rozdíl od pouhého baviče nebo poskytovatele povrchních výhod (stolní fotbal, apod.) je hlavním úkolem manažera lidských zdrojů se zaměřením na spokojenost zaměstnanců navyšovat a podporovat štěstí na pracovišti využíváním znalostí a nástrojů souvisejících s vědou o štěstí.
Content creator
Jednoduše: „Kdokoli, kdo produkuje obsah a sdílí ho se svým publikem, obvykle online. Může to být ve formě videí, článků, blogů, grafiky atd. Takový obsah je určený pro marketingové nebo vzdělávací účely.“ Pod tohoto tvůrce spadá veškerý vzdělávací, zábavní nebo informativní obsah, jako jsou videa, fotografie, články, příspěvky na sociálních sítích atd. Česky by se dal přeložit jednoduše jako tvůrce obsahu.
Digital nomad
Digitální nomádi jsou pracovníci využívající technologie (společně s internetem, protože kdo bez něj dá v této době ránu?) k remote práci. „Často cestuje a pracuje z různých míst, jako jsou kavárny, coworkingová centra nebo exotické lokace,“ říká Petra Kubita Nulíčková. Mezi běžné profese digitálních nomádů patří programátorství, různá tvorba obsahu (takže se to může křížit s výše popsaným content creatorem), ale také designérství či vývojářství. Jako ekvivalent by se dal zvolit opět anglický pojem, a to konkrétně freelancer.
UX/UI designer
UX/UI designer je profesionál, který vytváří intuitivní, vizuálně přitažlivé a uživatelsky přívětivé prostředí. „Specializuje se na uživatelskou zkušenost (UX) a uživatelské rozhraní (UI) aplikací. Navrhuje aplikace a weby tak, aby byly snadno použitelné a atraktivní.“ Je tak zodpovědný za to, aby technologický prostor dané firmy splňoval potřeby uživatelů a umožnil jim co nejpříjemnější a nejsnazší „cestu“ i zážitek při užívání. Ekvivalentní pozicí by mohl být například grafický designér se zaměřením na uživatelskou zkušenost.
Chief experience officer (CXO)
CXO je dle Nulíčkové: „Odpovědný za celkovou zkušenost zákazníka se společností. Sleduje a optimalizuje každý dotykový bod se zákazníkem.“ K jeho povinnostem tak patří vedení společnosti v oblasti strategie UX, řízení designu softwaru a hardwaru, kreativní recenze, vývoj koncepcí a umístění a ochrana duševního vlastnictví. Zajišťuje ucelenou uživatelskou, obchodní a technologicky vhodnou zkušenost na levelu C, což z něj činí klíčovou postavu při řízení iniciativ zaměřených na zákazníka v rámci organizace. Dal by se přeložit nebo připodobnit k řediteli zákaznické zkušenosti.
Chief people officer
Tato výkonná funkce je zodpovědná za dohled nad lidskými zdroji a řízením lidí v organizaci: „Řídí většinou celé personální oddělení. Zaměřuje se na budování silné firemní kultury a podporuje rozvoj zaměstnanců, tvoří HR strategii a podílí se na vedení firmy v rámci C-level.“ Mezi klíčové povinnosti ředitele/ky lidských zdrojů či personální/ho ředitele/ky patří vypracování a realizace celkové strategie řízení lidských zdrojů ve společnosti, její sladění s obchodními cíli a záměry, dohled nad všemi procesy v oblasti HR (recruiting, řízení výkonnosti, rozvoj zaměstnanců, apod.) či podpora pozitivní a inkluzivní firemní kultury.
Není to vše…
Dalších nočních můr v podobě cizojazyčných jazykolamů jsou mraky. Pracovní trh se rozrůstá každým dnem a pro naplnění potřeb zákazníků je zapotřebí stále více pozic. „Nějaké jsou zkrátka jasné a srozumitelné na první pohled, některé mohou především starší ročníky mást,“ říká Petra Kubita Nulíčková. Důležité je se z toho ale nezbláznit a občas kromě mozkových závitů zapnout i ten Google.
Foto: Thomas Decamps for Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Inspirations pour s'épanouir au travail
Zelená vlna na pracovišti. Jak prosadit udržitelnost od kancelářského stolu?
Co můžete dělat, abyste přispěli k udržitelnému chování firmy podle francouzské poradkyně pro komunikaci a udržitelnost Marcely Ospiny Lopez?
30 avr. 2024
Na slovíčko: 7 komunikačních dovedností, které vám zjednoduší pracovní život
Říká se, že kde není komunikace, není nic. Dobré vztahy s kolegy, vedením či dokonce úspěšná kariéra se bez interakce taky neobejdou.
31 janv. 2024
Doma na Vánoce: Jak i široké rodině popsat svoji pracovní pozici?
Zkoušeli jste někdy vysvětlit svoji práci prarodičům? A jak to šlo?
18 déc. 2023
Co si nutně přečíst? 10 knížek, které změní váš pohled na práci
Některé knížky vás pobaví, některé dojmou a jiné s vámi doslova pohnou! Vybrali jsme 10 titulů, které změní, jak jste doposud nahlíželi na práci!
05 oct. 2023
Proč v práci není třeba dřít jak blázen
Autoři knihy „V práci nemusí být blázinec“ vyvrací nejčastější mýty kolem práce, zároveň ukazují, jak pracovat efektivně.
11 sept. 2023
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs