Rasizmus v technologických spoločnostiach: Pracovníci Amazonu prehovorili

21. 7. 2020

7 min.

Rasizmus v technologických spoločnostiach: Pracovníci Amazonu prehovorili
autor
Anaïs Brémond

Journalist & documentary filmmaker

„Ako reagoval Amazon na hnutie Black Lives Matter? Je to len póza. Zaujíma ich zlá reklama, nie životy černochov.“ Takto sa vyjadril John Hopkins, asistent triedenia pre Amazon v San Franciscu. Ako mnohí iní Američania, ktorých zamestnáva tento gigant online nakupovania, aj Hopkins vníma verejný prejav podpory pre Black Lives Matter (ďalej len BLM) len ako snahu Amazonu o udržanie dobrého mena.

Dňa 25. mája 2020 zabili policajti v Minneapolise 46-ročného Georgea Floyda počas jeho zadržania. Floydova vražda znovu podnietila hnutie BLM, ktoré si získalo podporu už aj za hranicami USA. To, čo sa začalo ako hnutie proti policajnému násiliu, sa rozvinulo do priamej konfrontácie štrukturálneho rasizmu v našej spoločnosti, a to vrátane rasizmu na pracovisku. Technologické korporácie prišli na rad tiež.

Zamestnanci Facebooku virtuálne protestovali voči rozhodnutiu firmy publikovať nenávistný príspevok Donalda Trumpa, ktorý napísal: “When the looting starts, the shooting starts” (Keď sa začne rabovanie, začne sa streľba, pozn. prek.). Zamestnanci spoločnosti Google podpísali petíciu proti predaju softvéru ich vlastnej firmy policajným silám. Amazon čelil podobnej kritike od svojich zamestnancov za predaj softvéru Rekognition polícii. Ide o chybný softvér určený na rozpoznávanie mimických čŕt. Búriaci zamestnanci Amazonu označili preto za pokrytecké solidárne vyjadrenie spoločnosti voči hnutiu BLM na sociálnych sieťach. Okrem účasti na protestoch, ktoré sa konali mimo ich vlastných skladov, sa niekoľko zamestnancov odhodlalo napísať Jeffovi Bezosovi email o „systematických vzorcoch rasistických predsudkov, ktoré sú v Amazone na dennom poriadku,“ ako dosvedčila reportáž New York Times. Ďalší začali zbierať skúsenosti s rasovou diskrimináciou vo firme do jedného dokumentu.

„Keďže je Amazon taká obrovská firma, môže stratiť naozaj veľa tým, že vytvoríme odbory.” John Hopkins

Tváriť sa však, že rasizmus neexistuje, nie je v Silicon Valley nič nové. Čo spôsobilo, že zamestnanci amerických technologických korporácií konečne prehovorili? V prípade Amazonu sa musíme vrátiť k marcu 2020, keď sa v USA objavili prvé prípady COVID-19.

COVID-19 odhalil problém rasovej nerovnosti v Amazone

Protesty v skladoch

Koncom marca 2020, keď väčšina štátov USA vyhlásila karanténu, niekoľkonásobne vzrástol dopyt po online nakupovaní. Preto sa Amazon rozhodol neprerušovať prevádzku kvôli dodávke nevyhnutne potrebných položiek tovaru. Adrienne Williamsová, šoférka donáškovej služby v San Franciscu, tvrdí, že toto vyhlásenie vôbec neodrážalo realitu. „Ak by sa Amazon obmedzil len na dodávku nevyhnutností, ľudia by s tým súhlasili. My sme však dodávali všetko, a to úplne každému.“

“Bolo jasné, že Amazon nebude otvorene a transparentne priznávať informácie o svojich službách.” Jana Jumppová

Zamestnanci Amazonu, ako napríklad Chris Smalls, začali krátko nato protestovať proti neschopnosti firmy čo najskôr zabezpečiť základné hygienické podmienky v skladoch, a to vrátane opatrení, ako sú bezpečná vzdialenosť či ochranné rúška. „Počas sviatku Memorial Day (deň padlých vojakov, posledný májový pondelok, pozn. prek.) bolo v našom sklade 500 zamestnancov, ktorí triedili tovar. Napchali ich tam všetkých naraz. Celá táto masa ľudí pracovala s lacnými rúškami na tvárach. Ak Amazon zarobí, je jedno, za akých podmienok to je,“ dodáva Jana Jumppová, 58-ročná pracovníčka z mesta Louisville v štáte Kentucky. „Sklady čistia počas toho, ako pracujeme, a to nie je bezpečné. Údržbári používajú tú istú handru na dva alebo aj tri ďalšie sklady,“ dosvedčuje Jordan Flowersová, technička robotov na pracovisku v New Yorku.

Predtým, než ho vyhodili, pomohol Chris Smalls usporiadať hromadný odchod z práce tak, že približne 300 zamestnancov zároveň odišlo na PN v ten istý deň. Na iných pobočkách v Michigane a na západnom pobreží sa začalo diať to isté.

Nešlo len o to, že pracovisko nie je bezpečné. Zamestnancov trápila aj nedostatočná informovanosť o miere nákazy na pobočkách. „Prestali sme počítať,“ dosvedčila Flowersová, ktorej pobočka patrila k pobočkám najviac zasiahnutým nákazou. Jumppová založila skupinu na Facebooku na zber všetkých hlasových a textových správ od Amazonu, týkajúcich sa nových prípadov na ich pobočkách. „Bolo jasné, že Amazon sa nebude o prípadoch vyjadrovať transparentne. Vedeli sme, že ide o dôležité dáta, ktoré potrebujeme zozbierať,“ vysvetlila. Od momentu, keď začali počítať, sa nazbieralo minimálne 1800 pracovníkov na 519 pobočkách Amazonu v USA, ktorí sa koronavírusom nakazili. Ôsmi z nich zomreli.

„Každému, kto mal o situácii prehľad, bolo jasné, že ich vyhodili za whistleblowing.“ Tim Bray (Whistleblowing – upozorňovanie na nespravodlivosť, doslovne: zapískanie na píšťalku, pozn. prek.)

Protesty, virtuálne odchody a hlásenia sa rozšírili do Sacramenta, Santa Monicy, štvrte Queens v New Yorku, Chicaga a mnohých prepustili za to, že protestovali. Niektorí senior zamestnanci sami solidárne odišli spolu s tými, ktorých prepustili. Jedným z týchto zamestnancov bol aj viceprezident Amazonu Tim Bray. Napísal otvorený list, v ktorom vysvetľoval, prečo sa rozhodol z firmy odísť.

“Každému, kto mal o situácii prehľad, bolo jasné, že ich vyhodili za whistleblowing,” napísal Bray. Brayov list poukazoval na ďalší dôležitý fakt. „Je naozaj náhoda, že každý z prepustených je osoba inej pleti než bielej alebo žena, prípadne oboje zároveň?“

Problém systematického rasizmu v Amazone

Keď sa Amazon vyjadril k hnutiu BLM, Chris Smalls napísal na Twitter: „Je nehanebné, že sa takto vyjadrujú, keď zároveň utláčajú svojich nebielych zamestnancov. Opýtajte sa Amazonu, koľko černochov stojí v ich firme na pozícii viceprezidenta či regionálneho manažéra.“ 26,5 % zo 400000 pracovníkov Amazonu sa identifikujú ako černosi, ale len 8 % z nich pracuje na manažérskej pozícii. Za celú svoju 25-ročnú existenciu mal Amazon len dvoch afroamerických riaditeľov vo svojej inak úplne bielej správnej rade. Podľa dát z roku 2014 pracuje 85 % afroamerických zamestnancov Amazonu v skladoch.

V kontexte s nákazou COVID-19 to znamená, že väčšina afroamerických pracovníkov nemala možnosť pracovať bezpečne z domu spoza svojich počítačov, a tým sa celá skupina ocitla neprávom vo veľmi rizikovom postavení. Táto situácia v Amazone de facto odráža systematický rasizmus a rasizmus ako otázku verejného zdravia naprieč USA.

„Amazon sa musí podeliť o svoje bohatstvo. V opačnom prípade len budujeme dedičstvo pre potomkov Jeffa Bezosa.“ Adrienne Williamsová

Niektorí pracovníci Amazonu súhlasia, že rasizmus zohráva úlohu v obmedzovaní kariérneho postupu na vyšších pozíciách firmy. Hopkins tvrdí, že si spomína na dvoch černochov v jeho sklade, ktorým bolo povýšenie zamietnuté napriek tomu, že boli výborne kvalifikovaní. Podľa neho je to následok implicitných rasistických predsudkov. „Stavím sa, že keby ste sa opýtali ich manažérov, prečo im nedopriali možnosť povýšenia, dôvodom by bolo niečo ako ‚problematický charakter‘. To priamo sedí na tzv. stereotyp gangstra, ktorý v tejto krajine prisudzujeme černošským mužom od nepamäti. Tento istý stereotyp má na svedomí vysoký počet vrážd afroamerických mužov políciou.“

Mario Crippen, bývalý asistent post-triediaceho procesu z Michiganu, tvrdí, že je to otázkou poskytovania vzdelania a programov na vylepšenie schopností. Privítal by programy, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytli prístup k rôznym technikám a stratégiám pre afroamerických pracovníkov, aby mali lepší prístup k vedúcim pozíciám v rámci firmy a mohli sa stať členmi správnej rady.

„Keď pracujete pre Amazon, naučíte sa toho veľmi veľa, pretože pracujete pre najbohatšieho človeka na svete,“ priznáva. „Ako sa mu to však podarilo? Ukážte nám niečo zo zákulisia, vytvorte program, ktorý nás naučí niečo viac o Amazone samotnom.“

Svitá v Amazone na lepšie časy?

Jeff Bezos a Amazon verejne podporili novú vlnu protestov BLM. Firma oznámila, že daruje 10 miliónov dolárov americkým organizáciám, ktoré bojujú za zlepšenie životných podmienok Afroameričanov. Rovnako prisľúbili vyhlásenie ročného moratória pre policajné používanie softvéru Rekognition, ktoré bolo ostro skritizované za svoje rasistické vlastnosti.

„Čo je 10 miliónov dolárov pre multimiliardára? To znie, ako keby len našiel v gauči zapadnuté drobné.“ Adrienne Williamsová

Peniaze a prísľuby na sociálnych sieťach pracovníkom jedného z najväčších zamestnávateľov v USA nestačia. „Moratórium, ktoré Amazon udelil polícii na používanie Rekognition, je navrhnuté tak, aby prečkalo zlú reklamu. So solidaritou nemá nič spoločné. V takom prípade by sa začali problému systematicky venovať, a to zameraním sa na dostatočnú diverzitu svojej správnej rady ešte predtým, než vôbec začnú skúšať vyvíjať takýto softvér,“ potvrdil Hopkins.

Podľa Crippena desaťmiliónový dar jednoducho nestačí, keďže v pomere k platu priemerného Američana je to v prepočte úbohých 85 dolárov. Williamsová to vidí rovnako. Čo je 10 miliónov dolárov pre multimiliardára? To znie, ako keby len našiel v gauči zapadnuté drobné.“

Tvrdí, že všetky reakcie na hnutie BLM, ktoré zatiaľ Jeff Bezos zverejnil, sú pre ňu ako výsmech. „Keď prídem do skladu, všade na monitoroch svieti heslo ‚Solidarita s BLM‘. Ako šoférke mi nebol poskytnutý žiadny bezpečnostný plán. Všetko PR je o ňom, nejde o solidaritu s černochmi.“

„Ak by Jeff Bezos ustanovil pre Amazon pravidlo, že svojim zamestnancom musí dávať plat, z ktorého vyžijú… mohol by od základu zmeniť rasové vzťahy v celej Amerike.“ John Hopkins

Asi najčerstvejším príkladom performatívnej solidarity Amazonu bola firemná oslava dňa Juneteenth (19. júna, pozn. prek.), dňa, keď sa v roku 1865 v USA oficiálne skončilo otroctvo. Zamestnanci v sklade v Chicagu namiesto platenej dovolenky dostali kura a vafle, prázdne gesto, ktoré nebolo prijaté s veľkým nadšením.

Aktivisti argumentujú, že Jeff Bezos by mohol spraviť oveľa viac než hocikto iný, aby vyrovnal váhy rasovej spravodlivosti a rovnoprávnosti v USA. „Ak by Jeff Bezos ustanovil pre Amazon pravidlo, že svojim zamestnancom musí dávať plat, z ktorého vyžijú… mohol by od základu zmeniť rasové vzťahy v celej Amerike.“

Zatiaľ čo určitá časť hnutia sa dovoláva úplného uzavretia Amazonu, prípadne jeho bojkotu, Williamsová to nevidí ako riešenie. Naši ľudia potrebujú prácu. Ale Amazon sa musí podeliť o svoje bohatstvo. V opačnom prípade len budujeme dedičstvo pre potomkov Jeffa Bezosa. Je to rovnaký prístup, s akým nás sem prvýkrát doviezli z Afriky. Pracujete za nič, vytvárate cudzie bohatstvo a im je jedno, ako skončíte.“

Aký je výsledok protestov BLM a protestov v skladoch?

1. Niektorých pracovníkov vyhodili

Od marca bolo prepustených najmenej 6 zamestnancov za to, že vyjadrili svoj nesúhlas a protestovali. Najznámejším z nich je Chris Smalls, ktorého šéf označil za „hlúpeho a bez vyjadrovacích schopností“. Prepustili tiež Emily Cunninghamovú a Maren Costaovú, dve vyššie postavené zamestnankyne zo Seattlu, zakladateľky skupiny Zamestnanci Amazonu za klimatickú spravodlivosť (Amazon Employees for Climate Justice), ktoré sa rozhodli pridať sa k protestom pracovníkov skladu. Firma tvrdí, že tieto okolnosti s ich prepustením nesúvisia.

2. Pod tlakom zverejnil Amazon reklamu

V máji Amazon publikoval sériu reklám na sociálnych sieťach, ktorá odhaľovala realitu práce na sklade. Zatiaľ čo niektorí aktivisti to vidia ako priamy následok organizovaných odchodov, protestov a odhalení skutočných pracovných podmienok v Amazone, ostatní to vnímajú čisto ako krízový PR manažment.

„Teraz sa snažia zakryť to, čo sa v skutočnosti deje,“ tvrdí Crippen. „Tvrdia, že robia to a ono, ale v skutočnosti by mali dovoliť filmovému štábu vstúpiť bez varovania do skladu v nejaký náhodný deň. Ukázať to, ako v skutočnosti vyzerá bežný deň v niektorej z pobočiek.“

3. Amazon poskytol zamestnancom pracujúcim počas karantény bonusy

Amazon udelil kompenzáciu 500 dolárov pre všetkých zamestnancov, ktorí pracovali v júni, a 250 dolárov pre všetkých zamestnancov na polovičný úväzok.
Protestujúci zamestnanci však tvrdia, že je to neadekvátna kompenzácia za riziko, ktoré podstúpili. „Zamestnanci riskovali život tým, že chodili do pobočiek Amazonu,“ tvrdí Crippen. „Niektorí sa vírusom nakazili a niektorí naň aj zomreli.“

Svetlou stránkou je hnutie samotné…

„Práve teraz máme niekoľko samostatných skupín, ktoré sa organizujú v Richmonde, Hawthorne, Santa Monice či Sacramente,“ dodáva Williamsová. „Našli sme jedni druhých. To je obrovský úspech. Interná mobilizácia zamestnancov im poskytla nástroje, solidaritu a odhodlanie na to, aby mohli vyjednávať o lepších pracovných podmienkach. Dôverný charakter firmy sa rozpadá.

„Stres, ktorý vyvoláva Jeff Bezos v organizátoroch a ich podporovateľoch, je vyčerpávajúci.“ Adrienne Williamsová

Nanešťastie, zamestnanci, ktorí sa rozhodli prehovoriť, musia stále čeliť zastrašovaniu od svojich nadriadených. A výpovede tým, ktorí sa odvážili prehovoriť, ako napríklad Chris Smalls, slúžia ako príklad ostatným. Aktivisti z Amazonu tvrdia, že najväčšou výzvou je pre nich motivovať ostatných kolegov k tomu, aby sa tiež ozvali a pridali sa do akcie, hoci sa boja o svoju prácu. „Najhoršia nevýhoda mobilizácie pracovníkov Amazonu je strach a zmätok, ktorý vyvoláva Jeff Bezos. Stres, ktorý vyvoláva v organizátoroch a ich podporovateľoch, je vyčerpávajúci,“ vysvetľuje Williamsová.

„Toto nie je dočasné riešenie. Je to trvalá zmena.“ John Hopkins

Podľa Hopkinsa sa však niečo tento rok zmenilo. „Amazon je veľká firma a rozhodne má čo stratiť tým, že vytvoríme odbory. Či už ide o COVID-19, prepúšťanie, alebo policajnú brutalitu, máme pocit, že sme sa presunuli v rámci kolektívneho ducha na miesto, kde už nestačia prázdne slová. Veta, ktorá sa začala šíriť v kruhoch komunít zameraných na sociálnu spravodlivosť, je: Toto nie je dočasné riešenie. Je to trvalá zmena.

Preložila Dorota Bachratá

Foto: Frederic Legrand – COMEO

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, prihláste sa na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň.

Probíraná témata