ING Česká republika

PRODUCT MANAGER MORTGAGES (onboarding)

  • Smlouva na dobu neurčitou
  • Praha

  • Bankovnictví, Finance
  • Od 250 do 2000 zaměstnanců

  • Praha

Tato pozice byla obsazena!

ING je mezinárodní společnost se sídlem v Nizozemsku a pobočkami po celém světě. ING lze nalézt například v Německu, USA, ale i ve vzdáleném Japonsku. Patří mezi nejdůležitější bankovní hráče na celosvětovém trhu. Mají retailové klienty, ale soustředí se i na bankovnictví pro velké společnosti. Fungují také jako tzv. banka bank, tedy finanční instituce pro ostatní banky. V Česku působí už od roku 1992. Před 18 lety sem jako první zavedli spořicí účet a ING Konto nabízejí dodnes. V Česku zaměstnávájí aktuálně přes 350 lidí různých národností a dostali se mezi top5 zaměstnavatelů roku 2019 do 500 zaměstnanců.

Popis pozice

Your role

As a Product Manager (or as we call it Customer Journey) you have end-to-end responsibility for the development, management, and phasing out of mortgage products with a view to achieving an optimal customer experience.

Key responsibilities:

  • Designing new mortgage products as a member of a team
  • Designing cooperation with third parties
  • Proposing internal process flows

Key requirements:

  • Experience in mortgage product management (min. 2 years, preferably 5 years)
  • Skilled in product management, pricing strategy, lead management, and customer experience
  • Deep knowledge of mortgage market, including market development
  • Understanding key distribution channels with focus on broker channel and direct channel
  • Excellent written and oral communication and interpersonal skills
  • Enthusiasm and energy
  • Fluent in English language, both written and verbal

Working environment

Being a Product Manager (Customer Journey) within the Mortgages tribe opens an incredible opportunity to gain experience and enhance your skills in an exciting and International environment. The Cross-Border cooperation, in combination with the tribe being newly established creates an environment where you can make an impact and where new ideas are encouraged. You work in a Bus/Dev/Ops setting, delivering business value in biweekly sprints.

Key questions:

Would you like to work for a bank where being honest, prudent and responsible is valued? Can you relate to the Orange Code? And do you want to make the difference for our customers thanks to our agile way of working? Then continue reading because ING might very well be your future employer.

We redefine banking. What about you?

There has never been a more interesting time to work at ING. We’re on a journey that’s centered around our customers, powered by technology and driven by smart, determined people. Our customers feel that we are empowering them to stay a step ahead in life and in business. We’re extremely proud of that!

We offer you:

  • Trainings so that you can develop yourself both personally and professionally
  • An international working environment
  • Help in order to get up to speed very quickly
  • Coaching from the Chapter Lead
  • An attractive benefits package (Multisport card, Cafeteria, extra vacation days, home office, life insurance, free parking, fruit and drinks in the office, …)
  • And last, but not least, a people oriented environment, where we like to work, be extraordinary and have fun

Benefits

  • Bonusy/prémie/13. plat
  • Mobilní telefon
  • Sleva na firemní výrobky/služby
  • Notebook
  • Příspěvek na penzijní/životní připojištění
  • Flexibilní začátek/konec pracovní doby
  • Příspěvek na dopravu
  • Stravenky/příspěvek na stravování
  • Dovolená 5 týdnů
  • Vzdělávací kurzy, školení
  • Kafetérie
  • Občerstvení na pracovišti
  • Příspěvek na sport/kulturu/volný čas
  • Možnost občasné práce z domova
  • Firemní akce

Vítané zkušenosti

Viz výše

  • Přidat k oblíbeným
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku
  • Sdílet na LinkedInu

Vybrali jsme následující články, které by vás mohly zajímat

Inspirujte se tímto výběrem článků