Raiffeisenbank

Bankovníctvo, Financie

Praha 4

Raiffeisenbank centrála

Pro skupinu Raiffeisen pracuje Igor už 28 let. Začínal jako juniorní dealer v Tatra bance. Po čase řídil oddělení a přes členství v představenstvu se vypracoval na generálního ředitele. V roce 2015 dostal nabídku řídit českou pobočku, kterou s radostí přijal. Práce Igora hodně stojí na schůzkách, interních i externích. Ty se týkají různých věcí, od řízení projektů přes diskuze nad strategickými rozhodnutími až po schůzky se zaměstnanci, na nichž řeší jejich rozvoj a posun. Jde mu především o to, aby všichni viděli smysl v tom, co dělají, stejně jako to má nastavené on.

Své práci věnuje Igor hodně času. Každý rok si ale dopřeje delší rodinnou dovolenou někde hodně daleko. To je pro něj čas, kdy opravdu nepracuje a úplně vypne.

Lenka je ve vedení týmu agilní transformace od léta 2020. Spolupracuje s řadou týmů v bance a společně dělají takové změny, aby zvyšovali organizační agilitu Raiffky. U zaměstnanců rozvíjejí schopnost rozumět tomu, co zákazníci očekávají, a následně pomocí tréninků, koučování a změnami v procesech i organizaci vytváří podmínky pro agilní způsob práce týmů. Díky tomu dokáže banka potřeby zákazníků rychleji a kvalitně naplnit. Kromě toho v týmu řeší, jakou podporu agilní týmy potřebují, jaké procesy je třeba upravit a jaké jsou priority z hlediska celé agilní transformace.

Lenka má 3 děti a kromě práce působí jako prezidentka české komory Institutu projektového řízení.

Míša je v Raiffce už „ostřílený matador“. Prošla si tu různými pozicemi, od brigádních až po manažerské. Začátkem roku 2020 přijala novou výzvu a přesunula se do, pro ni zcela neznámé, oblasti korporátního bankovnictví. V týmu bankovních záruk a dokumentárních obchodů pečují o korporátní klienty, kterým pomáhají prostřednictvím poskytování produktů a poradenství s realizací obchodních transakcí. Služby se snaží co nejvíce digitalizovat a přes službu Financování online k nim proudí 40 % ze všech žádostí.

Míša je od přírody energický člověk, takže je i mimo práci velmi aktivní. Každou volnou chvíli se snažím trávit v sedle kola nebo v pohorkách na horách, ať už doma, nebo v zahraničí.

Sebastian řídí projekty napříč celou banku. Jeho práce spočívá v tom, že dostane zadání, které musí rozdělit do uchopitelných celků a implementovat. Cest k cíli je vždy několik, ale budget je omezený, takže musí umět dělat kompromisy. Pochopil, že nejdůležitější je naslouchat a pochopit, co je hlavním cílem projektu. I když má k ruce skvělý tým, nemusí vždy všechno vyjít podle plánu. Ostatně to se potvrdilo i při přechodu retailových zákazníků z ING, kteří mají odlišné chování než klienti Raiffky. Dokázali na to ale pružně reagovat. V krátkém čase se jim přizpůsobili a celý přechod dopadl na jedničku.

Sebastianův volný čas řídí jeho malý syn, se kterým se snaží trávit co nejvíce času. Od mládí hraje na kytaru. Nechce si ale jen tak brnkat, nýbrž se posouvat, a proto chodí na lekce.

Anna nastoupila do IT oddělení v Raiffeisenbank, z čisté zvědavosti, v roce 2013 a od té doby se tu nenudí. Stále se je co učit, přicházejí nové výzvy i příležitosti. Tu nejnovější přijala v červnu 2021, kdy se posunula na pozici IT transformační manažerky. Jak název napovídá, Anna vede menší i větší transformační projekty a vytváří takové prostředí, aby v IT dokázali pružně reagovat na změny, které se dějí na trhu, u klientů nebo v rámci Raiffeisenbank skupiny. S týmem aktuálně řeší projekty spojené především s akvizicí a rekontraktingem nových klientů.

Ve volném čase se věnuje kreativní tvorbě. Ráda vyšívá a háčkuje. Nebojí se ale ani větších projektů, jako je třeba výroba nábytku do domečku pro panenky.

Jaro nastoupil do Raiffeisenbank v době, kdy se oddělení Research & Development teprve formovalo. Bylo potřeba sestavit tým a dostat se do povědomí napříč jednotlivými odděleními v bance. Od roku 2019 už uběhl nějaký čas a dnes je vůle hledat nová řešení i přístupy pro banku samozřejmost. Jaro pracuje v mladém týmu, ze kterého sálá pozitivní energie, kreativita a chuť dělat věci jinak. Velkým projekt, na který je Jaro hrdý, byla Raiffka 2.0, kdy ještě před začátkem pandemie koronaviru umožnili zaměstnancům pracovat částečně z domova.

Jaro si rád poznává nové pohledy na svět, ať už skrze čtení knih, naslouchání lidem a jejich příběhům nebo umění. Sedavé zaměstnání balancuje pravidelným během a plaváním.

Tomáš je jednoduše řečeno spojkou mezi businessem a jednotlivými týmy IT. Sestavuje návrhy řešení zejména interních aplikací a zodpovídá za jejich realizaci. Od prvního dne, kdy do Raiffky nastoupil, si zamiloval zdejší atmosféru. Lidé jsou tu přátelští, a zároveň si zachovávají jistou míru profesionality. Každý meeting začínají krátkým small talkem, který účastníky uvolní a celá schůzka se nese v příjemném duchu.

Tomáše nejčastěji potkáte se sluchátky na uších. Hudba je u něj na prvním místě. Ve volném čase si rád zajde s kamarády zahrát squash nebo zaběhat. Jeho nejnovějším koníčkem je kolo, na kterém teď tráví nejvíce času.

Když Tia hledala brigádu ke studiu, chtěla dělat něco, kde bude moc uplatnit znalosti ze školy, a zároveň mít volnou ruku v tom, jak k danému úkolu přistoupí. To se jí v Raiffce splnilo! Pracuje v týmu Documentation Managementu, kde zpracovává podklady pro kolegy z různých oddělení. Jedním z úkolů, na kterém se naučila mnoho nového, bylo zpracování souhrnného výstupu spotřeby energií všech poboček a na centrále za uplynulé čtyři roky. Z několika velkých databází vytvořila jeden přehledný graf, který ukazoval, jak se spotřeby vyvíjely. Až dostuduje, ráda by v bance zůstala pracovat na plný úvazek jako IT projektová manažerka.

Tia má k IT blízko. Má ráda počítačové hry. Už od dětství s radostí objevovala, jak počítače, hry i programy fungují.

Raiffeisenbank pobočky

V Raiffeisenbank je Vendula už 15 let. Začínala na pozici bankéřky a za tři roky se vypracovala na ředitelku malé pobočky. Pak následovala velká pobočka, kde měla na starosti 18 lidí. Po mateřské dovolené se vrátila zpět na pobočku, kde začínala. Každý den ráno před otevírací dobou mají krátkou poradu a jednou týdně si s kolegy sednou déle, aby probrali strategičtější věci.

Co považuje Vendula za nejdůležitější, to je otevřená komunikace, která tu funguje. S ní souvisí i její zásadovost - když něco slíbí, tak to platí, a to samé očekává i z druhé strany.

To, co Vendulu na práci baví nejvíc, je rozvoj a růst lidí. Soustředí se na osobnosti kolegů a pracuje s nimi individuálně. Má ráda celou firmu, její pokrokovost a lidi, kteří ji vytvářejí.

Banka je pro Vendulu svým způsobem životní styl. Je pro ni důležité čerpat energii z práce do soukromí a ze soukromí do práce. Perličkou je, že si v bance našla i manžela. Navíc studuje andragogiku a je skvělé, že jí banka studium nejenže umožňuje, ale dokonce ji v něm podporuje ve formě příspěvků a dnů volna na přípravu na zkoušky.

Markův den je většinou složený z předem domluvených schůzek s klienty. Pokud má nějaký volný čas, věnuje ho nováčkům. Pomáhá jim v rozvoji, řeší s nimi, kam míří a jak si představují svou budoucnost v kratším i delším horizontu. V nedávné době si vytyčil cíl posunout se na manažerskou pozici. Má podporu od svého manažera, od jeho nadřízeného i od banky ve formě školení, která ho mají na tuto výzvu připravit.

Člověk si vždy si musí najít svou cestu k rovnováze mezi prací a osobním životem. Marek má většinou v pět hodin hotovo vše, co chce. Má navíc výhodu, že pracuje na pobočce s prodlouženou pracovní dobou. Když má klienta domluveného na později, třeba na šestou, může si dovolit ráno přijít později do práce. Někdy zase naopak dříve odchází, když už má něco napracováno. Pro jejich manažera je důležité, aby práci zvládali dlouhodobě, ne aby se „vypálili“ za pár měsíců.

Čeho si Marek na práci v Raiffeisenbank opravdu váží, je to, že si jako pobočka můžou organizovat vlastní teambuildingy. Snaží se je pořádat aspoň jednou do měsíce a není to žádná nuda a šeď. V prosinci měli únikovou hru v 10 lidech, příště se chystají na motokáry.

Marek je frontman vlastní rockové kapely Bloody Donuts, hraje na kytaru a zpívá. Líbí se mu, že Raiffka dává určitý rozpočet na rok do benefitní peněženky a sám si potom může vybrat, za co to utratí. Nemusí to být jen důchodové spoření nebo životní pojištění. Nedávno si koupil hry na počítač, a dokonce jednou zaplatil rodičům dovolenou na Silvestra.

Marie je v Raiffeisenbank pět let a za tu dobu si prošla už několika pozicemi. Začínala jako pokladní, což dělala asi rok. Později se posunula na bankéře obchodu. Z bankéřů je teď složený i její současný tým. Dále byla osobním poradcem pro prémiové klienty. To ji velmi bavilo, ale po roce na této pozici se vydala manažerskou cestou. Teď je teamleader a doufá, že tím její cesta nekončí. Ráda by se posouvala dál, například na pozici ředitele pobočky.

Za svůj kariérní posun Marie vděčí svému nadřízenému, který ji celou dobu podporoval. Měl pro ni nonstop výzvy a vždy jí nabízel možnosti. Měli spolu spoustu pohovorů, ze začátku na měsíční bázi, pak už třeba půlroční, roční. Na nich si stanovili, kam bude Marie svou kariéru směřovat, a vždycky to dotáhli tam, kam chtěli.

Mariiny osobní koníčky jsou spojené s tím, že bydlí na vesnici. Stará se o zahradu a má psa, takže procházky do lesa za domem jsou na denním pořádku. Miluje cestování, třeba po národních parcích v Americe, ale i v Evropě. Hlavně jeskyně, to je její. Ze sportů se věnuje lyžím a windsurfingu.

Banka inspirovaná klienty

Raiffeisenbank patří mezi největší banky na domácím trhu. Odborná i laická veřejnost je chválí za profesionální přístup ke klientům, špičkové produkty a služby i dobré hospodářské výsledky. Jejich vizí je být nejdoporučovanější bankou na trhu, posláním je být klientsky nejpřívětivější a vynikat mezi ostatními bankami v oblasti zákaznické zkušenosti. Věří, že se jim to daří, neb se jim společným úsilím podařilo již pětkrát po sobě získat titul Klientsky nejpřívětivější banky.

Kdo není vázán místem a pracovní dobou, může se své práci věnovat, ať už z pohodlí domova nebo kanceláře, kdykoliv mezi 6 a 22 hodinou. Nadstandardním benefitem je tu bezesporu dovolená. Každý zaměstnanec má narok na 5 týdnů dovolené a 4 tzv. Flexi days, které může využít jak k návštěvě lékaře, tak třeba i kadeřníka. S odpracovanými roky volné dny přibývají a člověk se tu může dostat až k osmi týdnům dovolené.

V Raiffce si spolu dokážou užít i čas mimo práci. Každý tým může podnikat na náklady banky teambuildingy, ale často si je pořádají jednotlivé týmy samy – ať už je to pivo po práci, společný víkend nebo dovolená. Bonbonkem je firemní kapela, spontánně formovaná nejrůznější sportovní družstva a celý zástup Dobrých andělů.

Příležitosti pro každého

Raiffka je místem pro odvážné lidi, kteří se nebojí říct svůj názor, mají touhu posouvat věci kupředu, jsou zvídaví a rádi se učí nové věci. Na první pohled by se mohlo zdát, že se sem hodí silné individuality, ale opak je pravdou. Drží se hesla, že týmový úspěch je nadřazený úspěchu osobnímu a týmový duch je tady cítit na každém rohu.

Banka je otevřená jak ostříleným profesionálům, tak i čerstvým absolventům nebo studentům vysokých škol. Ty tu v rámci Trainee programu nasbírají první cenné zkušenosti a skvěle odstartují svojí kariéru.

Co se o Raiffce hodí vědět

Lidé s dobrými výsledky a zájmem o osobní růst mohou prožít v Raiffce výjimečnou kariéru. Osm z deseti manažerských pozic obsadí interně. Každý rok přibližně 23 % zaměstnanců změní svou pracovní pozici a 10 % vyroste do seniornější role. Zaměstnance podporují řadou kurzů a tréninků. Každému, kdo se rozhodne zvýšit si kvalifikaci, přiznají extra dovolenou a uhradí polovinu nákladů na studium.