DB Schenker

Logística, Transporte marítimo y terrestre

Praha, Strančice

Centrála

Tomáš je v DB Schenker od dob svých magisterských studií a postupně si prošel velkým množstvím pozic. Stál na samém začátku většiny poboček a oddělení a sbíral zkušenosti jako asistent ředitele, první prodejce, první kvalitář, první produktový manažer. Poznal tak firmu velmi detailně a získal jedinečnou perspektivu v mnoha oblastech. Čeho si však za dobu svého působení váží nejvíce, je možnost spolupracovat se skvělými lidmi, pro které je působení v DB Schenker víc než jenom zaměstnání.

Tomáš nechce z firmy dělat one-man show. Rozhodně nesedí na židli v kanceláři a nediriguje ostatní z dálky. Naopak, co nejvíce se snaží být mezi lidmi, ať už se jedná o klienty nebo o zaměstnance. Jeho rolí je udržet firmu, ve které pracuje 1 200 zaměstnanců, a která působí na 20 pobočkách v ČR jako jeden celistvý tým, který se společně snaží dosahovat těch nejlepších výsledků. Motivovat lidi a naslouchat jim, to je jeho úkol, do kterého vkládá všechnu svou energii a schopnosti.

Tomáš miluje sport v mnoha podobách, a proto ho i u nich ve firmě podporuje. Pokaždé, když se naskytne možnost sestavit tým pro nějakou sportovní událost, tak se rád aktivně zapojí nebo přímo iniciuje jejich účast.

Lukáš nastoupil v roce 2006 během svého magisterského studia logistiky na VŠE. Hledal si praxi, která by odpovídala zaměření, a DB Schenker tehdy nabízel práci na částečný úvazek, takže zároveň s prací mohl dokončit i školu. Následně nastoupil do International Logistic Trainee programu, v rámci kterého se seznámil s fungováním smluvní logistiky ve všech směrech. Dá se říci, že si poprvé osahal to, co do té doby znal především z teorie. Stáž ho skvěle připravila na roli projektového manažera, což ale neznamená, že by se s každým novým projektem nenaučil něco nového.

Lukáš je ve své práci prostředníkem mezi klientem, obchodním oddělením a samotným řešením projektu. Pokud zákazník projeví zájem o jejich služby, pak je na něm, aby zpracoval a předložil detailní návrh řešení, např. kolik pracovníků a jaké techniky budou potřeba. Od toho se pak následně odvíjí cena služeb, třeba dodávek do výroby, skladování nebo distribuce. Lukášova role ale nekončí rozjezdem reálného provozu. Společně se zákazníkem nastavení dále sledují a případně upravují podle aktuálních potřeb a požadavků. Velkou radost mu dělá, když vidí, že se projekt úspěšně rozjel. Rád si všechno dopředu teoreticky rozvrhne, ale až skutečný provoz vždy prověří, co se osvědčilo a co je třeba upravit.

Pavla nastoupila do DB Schenker v roce 2007, hned po studiu na Dopravní fakultě ČVUT. Pracuje v oddělení Business Services, kde nastavuje procesy tak, aby vše od přijetí objednávky, přes samotnou realizaci přepravy až po fakturaci fungovalo tak, jak má.

Řízení provozních systémů a aplikací pro zákazníky je klíčové hladký chod zakázek i firmy samotné. Často je tím nejdůležitějším úkolem propojit ty správné lidi kolem sebe. K tomu je nutné vědět, co všechno firma umí a nabízí. Svůj perfektní přehled v nabídce DB Schenker pravidelně zúročuje při produktovém školení nováčků, kteří nastupují do oddělení pozemních přeprav.

Nabídku zaměstnání v DB Schenker dostala Pavla od bývalého spolužáka, který hledal posilu do oddělení Tender Managementu. Práce v obchodním oddělení nebyl její šálek kávy, ale firemní kultura jí byla sympatická, a tak se po roce přesunula do oddělení Business Services, kde je dodnes. Možnost využít svůj talent a zároveň si rozšiřovat obzory v rozvíjejícím se oboru logistiky Pavla docenila zejména po pětileté kariérní pauze, kdy byla doma s dětmi. Jak sama říká, obor se posouvá dál a díky DB Schenker se posouvá i ona. V práci si Pavla váží spolupráce mezi kolegy, a také možnosti pracovat na zkrácený úvazek. Může se tak realizovat v práci, ale i v osobním životě s rodinou. Vítaným bonusem je i práce z domova. Ušetřený čas nejraději investuje do běhání, při kterém si nejlépe mentálně odpočine.

Jirka má cenné zkušeností v oboru. Ve vedoucích pozicích v logistice strávil už víc než 20 let, z toho poslední 4 roky v DB Schenker, nejprve v Novém Jičíně a pak v Ostravě.

Má zodpovědnost za výsledky pobočky, je v kontaktu se zákazníky a řídí tým 60 zaměstnanců ve dvou halách. Každý den probíhají při předávání směn tzv. shopfloor meetingy, které jsou mimochodem jednou z mnoha příležitostí, při nichž mohou zaměstnanci přinášet vlastní návrhy na zlepšení procesů a zkvalitnění pracovního prostředí.

Když mluví o společnosti DB Schenker, přirovnává ji k houbě, která nasává příležitosti a neustále roste. Stejně jako on. Původně nastoupil jako vedoucí skladu v Novém Jičíně, o rok později k němu dostal přidělenu i pobočku v Ostravě, a v lednu 2021 byl jmenován manažerem logistiky v Ostravě. Oceňuje, že pracuje ve firmě, která je dynamická, pružná a podporuje růst zaměstnanců. Ti jsou napříč odděleními ochotní, přátelští, féroví a hlavně profesionálové. Volný čas Jirka tráví s manželkou a třemi dětmi. Sportuje, houbaří, vaří, a také hraje na kytaru a mandolínu.

Strančice - sklad

Vítek je „frajer, co se práce nebojí“, jak ho nazývají jeho kolegové a hlavně kolegyně. Pracuje jako tester moderní elektroniky. Jeho úkolem je testovat chytré telefony a jinou elektroniku, správně vyhodnotit další postup související s opravou či rozebráním jednotlivých komponentů.

Při své práci má příležitost seznámit se s nejnovějšími elektronickými technologiemi, které jsou aktuálně na trhu k dispozici. Každý den se setká s něčím novým, co ho do další práce obohatí. Baví ho rozebírat jednotlivé komponenty a poznávat, jak moderní technologie fungují. Je to podle něj pozice jak šitá na míru pro rozjezd kariéry a už nyní ví, že na základě nabitých zkušeností může dál růst a být nedílnou součástí týmu.

Vítek pracuje v rozmanitém prostředí, kde se potkává jak s kmenovými, tak agenturními zaměstnanci. Sám sem původně chodil na brigádu a před dvěma lety si uvědomil, že by u této práce chtěl zůstat. Pracovní prostředí je tu příjemné, práce ho nestresuje, a hlavně je tu skvělý tým a vedení. Více než slova má rád činy, proto si s charakteristikou firmy vystačí se třemi slovy: silná, sympatická a seriózní.

Veronika je člověk, který má rád nové výzvy. Před pár měsíci dostala možnost pracovat ve Strančicích jako pickerka drobné spotřební elektroniky, i když do té doby vůbec nevěděla, co si pod tím představit. Náplní této práce je vychystávání objednávek, nakládka, zaskladnění a skenování zboží. Na starosti má fyzickou kontrolu zboží, na svém úseku zodpovídá za spotřebu pracovního materiálu a dodržování bezpečnostních opatření proti ztrátám a krádežím. Nakonec Veroniku překvapilo, jak taková práce může být užitečná a hlavně zábavná. Jak sama říká: „prostě vás to chytne!“

Svou práci by neměnila, je v ní spokojená. Navíc je součástí týmu 25 dobře naladěných lidí, kteří jsou vždy ochotní pomoct a poradit. Do týmu k Veronice se aktuálně hledají lidé, kteří jsou oddaní své práci, jsou spolehliví, přátelští a chtějí se naučit něco nového. Veronika o své práci také říká, že není fyzicky náročná, a tak je pro ženy ideální. Líbí se jí i to, že „jde domů s čistou hlavou a k tomu super výdělkem“.

Arman si na cestách vždy všímal loga DB Schenker na kamionech, a tak, když se před pěti lety poohlížel po nové pracovní výzvě v mezinárodní firmě, věděl, kde hledat.

Díky svým předchozím zkušenostem mohl nastoupit jako vedoucí směny do provozu ve Strančicích a díky své píli a cílevědomosti se už za měsíc a půl přesunul do kanceláře jako vedoucí směny Back Office. Po několika dalších měsících už řídil směny všech týmů v Back Office, protože je opravdu skvělý týmový manager, brzy se mu dostala možnost nejen vést další týmy, ale také se rozvíjet v rámci celofiremního projektu Talent managementu.

Dnes se Arman stará o tým zákaznického servisu a tým podpory expedice, kde vyřizují veškeré požadavky zákazníka a zajišťují dopravu v návaznosti na jeho objednávky. Přímo v provozu také zastřešuje tým “outbound“, pod jejichž taktovkou je kromě běžné skladové činnosti také tzv. scrap, kde probíhá příprava poškozené elektroniky na ekologickou likvidaci. Současně se připravuje na další kariérní posun.

Poslední roky své pracovní dráhy hodnotí jako nejlepší z nejlepších. Oceňuje, že mu DB Schenker dává možnost učit se a rozvíjet, líbí se mu individuální přístup ke každému zaměstnanci a zároveň to, že všichni dokážou fungovat jako jeden sehraný tým. Týmový duch neopouští Armana ani ve volných chvílích, kdy hraje fotbal. Rád také cestuje s rodinou a poznává kouty Česka.

Před dvěma lety se Pavlína ocitla bez práce. Dostala příležitost zapojit se do nového projektu u DB Schenker ve Strančicích. Její motivace byla finanční, ale svoji roli hrálo i to, že se chtěla realizovat a naučit se něco nového. Ze zdravotních důvodů totiž nemůže pracovat na plný úvazek.

S pomocí asistenta z neziskové organizace Rytmus se jí podařilo zapracovat a postupně se osamostatnit. Ráno Pavlína pracuje s bateriemi z elektroniky – přebaluje je z plastových blistrů do uzavíratelných sáčků a skládá je do sudu, kde se zasypou, aby se zamezilo riziko jejich vzplanutí. Je to nenápadný, ale velmi důležitý úkol. Pozdější agendu tvoří kontrola zásilek od zákazníků – otevře je, přepočítá jednotky, ověří, zda počty odpovídají dodané dokumentaci, výsledek zadá do počítače a vše předá je k dalšímu zpracování. To, že pracuje s počítačem, vidí jako velkou výhodu. Práce v DB Schenker je podle jejích slov ta nejlepší, kterou kdy měla.

I přes svůj hendikep už je dnes Pavlína samostatná, aktivní a má chuť do práce. Její pracovní kolektiv tvoří šest lidí a je to tým, kde si všichni navzájem pomáhají a dokážou se domluvit. Nejvíc si cení toho, že s nimi není nuda a že je díky nim v práci zábava. Volný čas tráví Pavlína se zvířaty a bratrem. Její koníčky jsou zpěv, bicí, elektrické piano, tanec a fotbal.

O společnosti

DB Schenker je jednou z největších logistických firem na celém světě. Na zeměkouli existuje jen velmi málo míst, kam nejsou schopní přepravit cokoliv, co klient potřebuje. V České republice jejich působení již 30 let provází souvislý, a především udržitelný růst. Rádi přijímají výzvy, ale myslí dlouhodobě a nenechávají se zviklat přelétavými trendy. V jejich práci je nezastaví žádný živel, patří k lídrům v námořní i letecké přepravě. Vynikají díky své husté pozemní přepravní síti včetně té železniční.

Každý den jejich experti na logistiku řeší zakázky a komunikují s kolegy ze zahraničí na vzdálenosti mnoha tisíců kilometrů. Přestože neustále jednají globálně, snaží se za každou cenu myslet lokálně. Jako zastoupení obrovské nadnárodní firmy mají velkou dávku autonomie a důvěry, která je do nich vkládána. Proto se snaží chovat podle těch nejvyšších etických a ekologických zásad.

Koho hledají?

DB Schenker je pro každého zaměstnance jedinečnou příležitostí k seberealizaci, profesnímu i osobnímu růstu. Stáže v zahraničí nabízejí mnoho unikátních zkušeností, stejně tak ale i každodenní spolupráce s ochotnými kolegy, kteří jsou vynikajícími odborníky ve své práci. Nejsou neosobní korporace, ale tým, který se vzájemně podporuje a radí si.

Myslí na zdraví svých zaměstnanců a počítají do něj i zdravou soutěživost. Sport je pro ně radostí a šancí utužit vztahy, proto jsou rádi za každou sportovní akci, které se může jejich tým zúčastnit. Snaží se zapojit všechny pobočky a oddělení, a to včetně vedení.

Co je dobré vědět

Jejich snaha dělat dobro pro ostatní kolem zdaleka nezůstává jenom v teoretické rovině, přímo pomáhají hned několika způsoby. Chrání a zlepšují životní prostředí. Sází stromky, likvidují černé skládky. Samozřejmě se soustředí i na pomoc lidem v těžké životní situaci. A když nemohou pomoci přímo, pak vypomáhají finančně. Expertní znalost logistiky jim ovšem umožňuje pomoci způsobem, který je pro ostatní často nedosažitelný. Vkládají know-how DB Schenker do služeb humanitárních projektů, které potřebují podporu v nejrůznějších druzích přepravy. Takto například převáželi lékařské vybavení do Afriky či se zapojili do pomoci Haiti postiženému zemětřesením.

Vložit profil na své webové stránky