Účtovník

Účtovník

Oh My Job je názov série videí, v ktorej má vybraný zástupca určitej spoločnosti možnosť opísať svoju pracovnú pozíciu a každodenné povinnosti svojej profesie.

Účtovník má na starosti účtovníctvo danej spoločnosti, čo znamená, že vedie agendu všetkých finančných aktivít a zadáva ich do systému. Túto profesiu nám priblížila Hana Kalivodová z ASB Group.

Povinnosti

Zodpovednosťou účtovníka je zadávanie účtovných dokladov, teda prijatých a vydaných faktúr, bankových výpisov a interných dokladov. Medzi ďalšie činnosti patrí inventarizácia účtov, príprava daňových priznaní, komunikácia s klientom a podobne. Neoddeliteľnou súčasťou práce je i administratíva - napríklad zakladanie šanónov alebo archivácia.

Další oblíbené články pro: Pracující

Parkinsonov zákon: Viac času neznamená vyššiu produktivitu

Spolupráca

Účtovník v internom účtovnom oddelení spolupracuje predovšetkým s hlavným účtovníkom alebo svojim nadriadeným. V outsourcingovej spoločnosti, ktorá spracúva účtovníctvo klienta, spolupracuje účtovník s kolegami v tíme, ktorého súčasťou sú junior účtovník alebo senior účtovník, pracujúci na zákazke.

Štúdium

Najvhodnejší študijný odbor je ekonomický alebo odbor zameraný na obchod, aby daný kandidát mal potrebné poznatky o základoch účtovníctva a podnikania.

Zručnosti

  • Systematickosť. Účtovníci musia mať vo svojich povinnostiach poriadok a vedieť si určiť priority. Dôležitý je tiež zmysel pre detail.
  • Učenlivosť. Je normálne, ak účtovník z hlavy nepozná všetky zákony a pravidlá. Musí však vedieť chýbajúce poznatky dohľadať a správne ich aplikovať.
  • Analytika. Účtovník pracuje s množstvom dát a je dôležité vedieť k nim pristupovať analyticky a vedieť rozpoznať prípadné problémy.
  • Práca na počítači. Existuje niekoľko účtovných softvérov a každá firma používa iný, účtovník by s nimi mal vedieť efektívne pracovať.

Plat

Nástupný plat juniora sa pohybuje okolo 1000 eur, v závislosti od skúseností a dĺžky praxe môže narásť až do viac ako 1400 či 1600 eur.

Nástroje

Existuje niekoľko účtovných softvérov, ktoré môžu účtovníci používať. Patrí medzi ne napríklad Pohoda či Helios. Ďalej k práci potrebuje pomocné weby typu Justice, ARES či Apple portál.

  • Přidat mezi oblíbené
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku
  • Sdílet na LinkedInu

Oh My Job

Pokud hledáte lepší způsob, jak naplánovat svou budoucnost a najít tu pravou cestu pro vás, podívejte na naši sérii videí Oh My Job, která vám předst…

Digital Strategist

Misí digitálního stratéga je, aby všichni uživatelé internetu, například přes kampaně, věděli o firmě, kde pracuje.

Game Designer

Povinností herního designéra je vymýšlet obsah hry - tedy různé mise, scénáře, úkoly, překážky, zajímavosti...

Tech Community Manager

Community Manager obecně vytváří a podporuje skupiny podobně smýšlejících lidí - komunity - a ty propojovat s byznysem.

Sledujte nás!

Dostávejte rady a informace o společnostech, které hledají zaměstnance, každý týden přímo do vašeho inboxu.

Odhlásit se můžete kdykoli, slibujeme, že vás nebudeme obtěžovat. Chcete-li se dozvědět více o našich zásadách ochrany údajů klikněte sem

A na našich sociálních sítích: