Proč na LinkedInu neoznačovat, že hledáte práci

01. 3. 2022

5 min.

autor
Cristina Fernández

Periodista Freelance

Pokud právě hledáte práci, ale nejste na LinkedInu, házíte sami sobě klacky pod nohy. Tato platforma se ukázala jako jedno z klíčových míst k nalezení těch pravých kontaktů, které vám mohou otevřít bránu k novým pracovním příležitostem. To ale v žádném případě neznamená, že si hned musíte veřejně vylévat srdce, aby bylo všem jasné, že jste nezaměstnaní. Hlavně pokud jde o označení na vašem profilu. To by se vám nemuselo vyplatit. Proto je dobré pochopit, jak společnosti, hledači talentů a headhunteři hledají na této platformě vhodné kandidáty. I o tom jsme si povídali s Aurorou Pulidovou, trenérkou profesionálního rozvoje a specialistkou na marketingovou strategii LinkedInu. Ta nám vysvětlila, jak by měl profil na LinkedInu vypadat, aby přilákal náboráře.

Základem je aktualizovaný profil

„Kdo není na LinkedInu, jako profesionál neexistuje.“ Tak ostře a na rovinu Aurora Pulidová popisuje význam platformy v otázce rozvoje vaší profesionální kariéry.

V dnešní době jen málokdo pochybuje o tom, že pokud opravdu chcete v pracovním prostředí něčeho dosáhnout, musíte si zde vytvořit profil. A tím spíš pokud zrovna hledáte práci. LinkedIn vám umožňuje přístup k velkému počtu pracovních nabídek, je cestou k širší síti kontaktů, způsobem, jak realizovat svou profesní dráhu a dosáhnout úspěchů. A také je to místo, kam firmy chodí hledat nové talenty do svých týmů.

Takže není divu, že pokud jste bez práce, jedna z prvních věcí, kterou musíte udělat, je aktualizovat si svůj profil na LinkedInu. Buďte však opatrní, abyste se při upgradu svého profilu nenechali příliš unést a nenaznačili, že jste otevření účasti v nových výběrových řízeních. Napsat si na svůj profil, že jste nezaměstnaní a hledáte práci, by ve skutečnosti mohlo být sedmimílovým přešlapem.

Co byste měli mít na paměti při tvorbě profilu na LinkedInu?

1. Vaše motto je první věc, kterou všichni uvidí

Vaše jméno, fotka a popis označený jako „motto“ jsou první informace, které se při vyhledávání zobrazí. A právě vaše motto (anglicky headline) má velký potenciál vzbudit zájem lovícího náboráře. „Pokud se jim váš popis líbí, kliknou na váš profil. Pokud se jim líbí to, co vidí v horní části vašeho profilu, přečtou si o vás víc.“

Měli byste mít také na paměti, že společnosti „nekontaktují pouze lidi, kteří jsou nezaměstnaní,“ zdůrazňuje Aurora. První věc, kterou musíte udělat, je zapomenout na to, že označení vašeho aktuálního stavu vám nějak pomůže.

Zároveň Aurora varuje, že když povolíte, aby ostatní viděli, že jste bez práce, může to vašemu profilu kandidáta ubrat na atraktivitě. Podle odbornice se totiž zdá, že společnosti více přitahují lidé, kteří jsou zaměstnaní. Mají tendenci si vybírat tzv. „pasivní kandidáty“. Ti se dají stručně popsat jako ti, kteří dostávají pracovní nabídky, aniž by o ně usilovali.

2. Vyhledávač funguje jako Google na talenty

Stejně jako vy coby pracovník můžete prostřednictvím LinkedInu vyhledávat pracovní nabídky, společnosti dělají totéž, akorát s tím rozdílem, že v jejich případě hledají zaměstnance.

„LinkedIn není sémantickým vyhledávačem. Funguje podobně jako Google, ve kterém já, jako náborová společnost, zadám řadu klíčových slov na základě mých potřeb. Profily, které se mi zobrazí na seznamu výsledků, budou těmi, které mě mohou zajímat,“ vysvětluje odbornice na profesní rozvoj.

Představte si to jako běžné vyhledávání na Google. Vy například zadáte „soukromý učitel angličtiny“, manažeři lidských zdrojů mohou hledat „SEO specialista“ nebo „Python programátor s 5 lety zkušeností“. LinkedIn vám pak nabídne řadu výsledků profesních profilů, které odpovídají klíčovým slovům zadaným při vyhledávání.

Když už znáte tyto informace, je pochopitelné, že vyhledávání bude jen stěží obsahovat klíčová slova jako „nezaměstnaný“, „aktivně hledající zaměstnání“ nebo podobné termíny. Proto pokud si je napíšete do svého popisu na profilu, neobjevíte se mezi výsledky vyhledávání a velký počet pracovních příležitostí vám proteče mezi prsty.

Pokud do svého úvodního profilu zadáte „nezaměstnaný“ nebo „aktivně hledající zaměstnání“, nezobrazíte se ve výsledcích vyhledávání a přijdete o velký počet pracovních příležitostí.

3. K dispozici máte 120 znaků

Existuje však ještě důležitější důvod, proč byste nikdy neměli psát na svůj profil „Aktivně hledající zaměstnání“. Vyplýtváte na svém profilu 120 klíčových znaků na něčem, co váš profil před náboráři rozhodně nezviditelní. „Na rozdíl od toho, co si lidé mohou myslet, náboráři netráví veškerý svůj čas vyhledáním na LinkedInu. Přihlásí se třeba pouze několikrát týdně, vyhledají si pár věcí a tím to končí. Proto je jejich vyhledávání toho, co potřebují, velmi konkrétní,“ osvětluje Aurora procesy, jak firmy sledují talenty na této platformě.

A proto pokud jste napsali do svého motta, že hledáte práci, neposkytujete žádné informace o své profesi nebo o svých dovednostech coby profesionála. A ještě tak komplikujete úkol personalisty a to rozhodně nehraje ve váš prospěch. „Je to možná nepříjemné slyšet, ale je to tak: můžete být dokonalým kandidátem, ale nemůžete očekávat, že osoba, která vás nezná (a nemá na to čas), bude pročítat celý váš profil, aby zjistila, jestli náhodou nejste ten pravý člověk, koho hledá,“ dodává.

„Nemůžete očekávat, že osoba, která vás nezná (a nemá na to čas), se bude prokousávat celým vaším profilem, aby zjistila, jestli náhodou nejste ideálním kandidátem.“ – Aurora Pulidová, specialistka na marketingovou strategii LinkedInu.

Právě zde tajemství spočívá v optimalizaci vašeho profilu, když hledáte práci. Musíte pochopit, jak náboráři hledají na LinkedInu nové profesionály a jakou roli v tomto úkolu hraje právě vaše motto.

Klíč k dobrému mottu na LinkedInu

Už je asi jasné, že motto není prostor určený k žádosti o práci, ale místo, kde světu ukážete svou diferenciační hodnotu, jinými slovy to, co vás v očích společností dělá atraktivnější. Představte si, že je vaše motto určitý druh velmi zhuštěného průvodního dopisu.

Podle Aurory Pulidové existují tři klíčové prvky, pokud jde o sepsání dobrého motta na LinkedInu:

  1. Obsahuje klíčová slova: „Musíte vědět, jak zní tři až pět klíčových slov vaší profese nebo vysněné práce, o kterou usilujete. A pokud je to možné, představte je hned na začátku svého motta.“
  2. Nezapomeňte na kontext: Ukažte, co umíte. Jinými slovy „naznačte náborářům, co děláte tak, aby tomu všichni po prvním čtení porozuměli“.
  3. Snažte se znít přirozeně: „Nesmíte znít jako robot. Jinak bude všem jasné, že používáte klíčová slova jen proto, abyste se umístili ve vyhledávání.“

Specialistka také doporučuje, abyste se svědomitě připravili. „Zahrnuje to hodně sebepoznání. Budete muset zhodnotit své zkušenosti, okamžiky své kariéry, na které jste hrdí, a pak si velmi dobře promyslet, jaký druh pozice chcete.“ Takový název pracovní pozice byste měli uvést ve svém mottu. Čím konkrétnější, tím snazší pro personalisty bude odlišit vás od ostatních kandidátů.

Až budete mít jasno v tom, co napsat, musíte sladit své silné stránky jako profesionála s klíčovými slovy, které používají náboráři. Tak aby se vše odrazilo ve vašem mottu. „Právě zde musí vaše umístění ve vyhledávání, sdělení a odlišení se od ostatních tahat za jeden provaz,“ shrnuje Pulidová.

Tip: Podívejte se na popis pozice, o kterou usilujete

Dobrým způsobem, jak zjistit klíčová slova, která náboráři používají k objevení nových talentů, je vědět, jakým jazykem se inzerují pozice, o které stojíte.

„Musíte se ponořit do popisů pracovních pozic. Je neskutečné, že je lidé stále ignorují, přestože jsou tak důležité,“ říká Aurora. „Vyberte si 20 až 30 popisů pracovních pozic, které se vám líbí, a rozeberte je, dokud jim dokonale neporozumíte. Je důležité používat termíny, které používají oni,“ říká Pulidová. Když je zahrnete do svého motta, ukážou se v hledáčku náborářů a váš profil se tak lépe umístí v jejich vyhledávání.

Jak tedy dám na LinkedInu najevo, že hledám práci?

Ve vašem profilu je sekce, kde můžete dát světu na LinkedInu vědět, že hledáte práci. Tuto možnost naleznete v části „Ochrana soukromí“ v sekci „Preference pro hledání práce“, kde je nutné povolit kartu „Dejte náborářům vědět, že jste otevřen(a) příležitostem“. Pokud tak učiníte, LinkedIn informuje náboráře, že chcete odebírat pracovní nabídky. „To je to pravé místo, kde dát světu vědět: Haló, hledám novou práci!“ uzavírá své vyprávění Aurora.

A samozřejmě nikdy nepodceňujte sílu vaší sítě kontaktů na této platformě. Ujistěte se, že profesionálové, se kterými jste ve spojení, vědí, že jste na lovu práce. Že jste otevření novým pracovním příležitostem, jim můžete sdělit například prostřednictvím soukromých zpráv. A také nezapomínejte, že když dojde na hledání vhodných kandidátů, stejně jako vy i společnosti využívají své vlastní kontakty.

Přložila Hana Tlolková

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, začněte odebírat novinky a nechte si posílat inspiraci každý týden.

Probíraná témata