Pozor, zloděj! Co dělat, když si někdo přisvojuje zásluhy za vaši práci?

23. 2. 2023 - aktualizované 23. 2. 2023

4 min.

Pozor, zloděj! Co dělat, když si někdo přisvojuje zásluhy za vaši práci?
autor

Měli jste někdy skvělý nápad, se kterým jste se svěřili kolegovi, který ho pak řekl šéfovi? Prezentuje nadřízený na schůzi vaši práci, aniž by vás jen zmínil? Nic není tak frustrující, jako když si někdo přisvojí vaše zásluhy. A děje se to překvapivě často – v průzkumu mezi 1000 zaměstnanci si 47 % z nich stěžovalo, že si jejich šéf připisuje zásluhy za jejich nápady. Určitě vás to naštve, a pokud takovéto případy nebudete řešit, může tento pocit nespravedlnosti přejít ve vztek a nenávist a ovlivnit vaši sebeúctu. Na následujících řádcích se zabýváme tím, jak se s „krádeží nápadů“ vypořádat a zajistit, aby se neopakovala.

Sára, manažerka ve zdravotnické společnosti, doufala v povýšení na pozici ředitelky, ale generální ředitel nakonec přijal někoho jiného. „Nový ředitel za mnou často chodil do kanceláře něco neformálně prodiskutovat. Neměli jsme žádné formální schůzky, z nichž by se pořizoval zápis,“ říká Sára. To se dělo několik měsíců, načež generální ředitel jednoho dne při řeči s ní prohodil: „Karel měl skvělý nápad na xxx,“ a Sára si uvědomila, že byl její. „Byla jsem hrozně naštvaná,“ pokračuje. „Chápala jsem, že Karel měl určité schopnosti, které z něj dělaly dobrého ředitele, ale nemohla jsem přejít to, že ukradl můj nápad.“

Něco podobného se přihodilo Marii, když architektonická firma, ve které pracovala, chtěla návrh loga týmu softbalové ligy. „Na svém počítači jsem začala pracovat na návrhu a vedle mě seděli tři lidé včetně kolegy, kterému budu říkat pan X. Sledovali moji práci a vtipkovali jsme ohledně různých nápadů, se kterými jsem si pohrávala. Pak jsem výsledek poslala šéfovi,“ říká Marie.

V den, kdy se návrhy posuzovaly, Marie pracovala mimo kancelář. Jakmile se vrátila, dozvěděla se, že soutěž o návrh vyhrál její „tým“. „Když to oznamovali, pan X vystoupil a převzal cenu jménem TÝMU,“ pokračuje Marie. „Šokovalo mě to, zranilo a nemohla jsem uvěřit tomu, že si připsal zásluhy za mou práci. Zeptala jsem se ho, co to mělo být. Na to odpověděl, že jsem tam nebyla, takže cenu převzal za ‚nás‘ jako tým.“

Může být obtížné, když musíte jednat s někým, kdo si přisvojuje zásluhy za vaši práci. „Cítíte se, jako byste dostali facku,“ tvrdí Melody Wildingová, behaviorální expertka, koučka pro vedoucí pracovníky a autorka knihy Trust Yourself: Stop Overthinking and Channel Your Emotions for Success at Work. Pokud s tím nebudete nic dělat, tento nesnesitelný pocit se může přetavit v zášť a „dokonce v pochybnosti o vlastních schopnostech, jelikož si budete lámat hlavu nad tím, proč vás přehlížejí a nedoceňují,“ říká Wildingová.

Jak se v takové situaci zachovat

Jak nejlépe zareagovat a čemu se případně za každou cenu vyhnout? Wildingová má několik tipů:

CO DĚLAT

  • Zachovejte klid
    V případě „krádeže nápadů“ byste na prvním místě neměli ztrácet nervy. „V tom okamžiku musíte zachovat klid a uvést věci na pravou míru,“ říká Wildingová. „Pokud třeba během schůzky někdo vydává váš nápad za svůj, můžete se zapojit a dodat něco ve smyslu: Naše spolupráce na projektu, který Petr zmiňoval, fungovala na jedničku. Jeho tým se staral o implementaci, zatímco my měli na starosti strategii, a s výsledky jsme velmi spokojeni.“

  • Apelujte na smysl pro spravedlnost
    Snažte se kolegovi vysvětlit, že chcete jen věci uvést na pravou míru. Wildingová doporučuje reakci ve smyslu: „Určitě se ti někdy stalo, že někdo podával tvůj nápad jako svůj vlastní. Víš, že to není dobrý pocit! Doufám, že chápeš mou pozici a jak se cítím. Co bys dělal na mém místě?“

CO NEDĚLAT

  • Neútočte
    Wildingová tvrdí, že nejhorší možný způsob, jak si se situací poradit, je danou osobu okamžitě osočit. „Riskujete, že někoho obviníte neprávem a zničíte svou reputaci. Navíc z takové reakce nejspíše nebudete mít zpětně dobrý pocit.“
    Nejlepší je nechat si chvilku na „zpracování vlastních pocitů“ a *„uklidnit se, abyste se na situaci mohli podívat objektivně a s čistou hlavou“*.

  • Nepředpokládejte automaticky záměr
    Podle Wildingové je důležité nikdy nevylučovat, že to lidé myslí dobře. „Je velmi pravděpodobné, že daný kolega si vašeho přínosu do projektu jen nebyl vědom nebo na vás zapomněl mezi všemi ostatními podrobnostmi, které bylo třeba prodiskutovat,“ říká Wildingová. „Myslete na to a nesuďte lidi předčasně.“

Stále je však důležité stanovit si hranice. Wildingová navrhuje zmínit něco ve smyslu: „Chápu, že se toho na schůzkách řeší hodně a snadno se na někoho zapomene. Do budoucna na mě ale prosím nezapomínej.“

Jak zajistit, aby se to neopakovalo

Co když kolegové kradou moje nápady neustále?

Kolega vám možná vykradl práci jednou, ale co dělat, když se to stane znovu? „Pokud nepomůže, když si s kolegou promluvíte přímo, budete se možná muset uchýlit k tvrdšímu varování a říci, že pokud se to bude opakovat, půjdete s řešením problému dál,“ pokračuje Wildingová. To může znamenat, že si o tom promluvíte s vedoucím, „který může ze své pozice podniknout patřičné kroky.“ V takovémto případě je podle Wildingové nejdůležitější si příslušné incidenty a konverzace dokumentovat. „Pokud dojde k řešení záležitosti s HR, budete potřebovat nějaké důkazy.“

Bojujte za uznání, které si zasluhujete

Prosazování sebe sama je klíčovou dovedností pro úspěch na pracovišti, tvrdí Wildingová. „Musíte o svých nápadech a úspěších dát vědět nahlas, jinak riskujete, že si je přivlastní ostatní.“

Podle koučky jsou dva způsoby, jak se zviditelnit.

  • Snažte se během schůzek dostat ke slovu ze začátku. „Ti, kdo mluví jako první, jsou vnímáni jako schopnější. Zajistíte tím, že sdělíte svůj nápad, než vám ho někdo sebere.“
  • Při soukromých schůzkách se šéfem zmiňte svoje úspěchy. Tím zajistíte, že „váš šéf bude v obraze ohledně toho, na čem pracujete, a může vás podpořit, pokud by si zásluhy chtěl připsat někdo jiný“.

Když zmíněný ředitel v případě Sáry ukradl její nápad, rozhodla se záležitost dále neřešit. Zároveň však zajistila, aby se to neopakovalo, a své nápady vždy sdílela s více lidmi. Nakonec odešla a založila vlastní společnost. „Viděla jsem, že si jsou s generálním ředitelem velmi blízcí, a řekla jsem si, že nemá cenu Karla zbytečně zdiskreditovat. Svými nápady jsem si byla jistá, takže nejlepším řešením bylo odejít. To mi dodalo odvahu založit si vlastní firmu,“ dodává Sára.

Marie se s žádnými dalšími „krádežemi nápadů“ potýkat nemusela, ale když se snažila svému šéfovi říci o tom, že design trička softbalového týmu byl ve skutečnosti její, nikdy jí prý neuvěřil. Pokud chcete být ve své práci spokojení a udržet dobrý vztah se svými kolegy, je bez ohledu na výsledek důležité se s problémem vypořádat.

Můžete věřit na karmu, ale nemůžete jen tak ignorovat, když si někdo přisvojuje vaše dílo. Může to mít negativní dopad na vás i na to, jak se v práci cítíte. Za každou cenu zachovejte klid a problém nadneste. Můžete tak přijít na to, že váš kolega nejednal úmyslně, nebo přinejmenším zabránit tomu, aby znovu slízl všechnu smetanu!

Přeložil Jindřich Klimeš
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, začněte odebírat novinky a nechte si posílat inspiraci každý týden.

Hľadáte svoju ďalšiu pracovnú príležitosť?

Viac ako 200 000 kandidátov našlo prácu s Welcome to the Jungle

Preskúmať pracovné miesta