Prestaň, zlodej! Ako reagovať, keď si niekto berie zásluhu za vašu prácu

21 avr. 2021

4min

Prestaň, zlodej! Ako reagovať, keď si niekto berie zásluhu za vašu prácu
auteur.e

Mali ste skvelý nápad a váš kolega o ňom povedal šéfovi? Prezentuje manažér vašu prácu na mítingu a ani vás nespomenie? Je frustrujúce, keď si niekto privlastňuje výsledky vašej práce. Je to tiež prekvapujúco bežné – v ankete, ktorej sa zúčastnilo 1 000 pracovníkov, sa až 47 % sťažovalo, že si šéfovia privlastňujú ich nápady. Je to samozrejme frustrujúce, ale ak s tým nebudete nič robiť, tak sa tento pocit nespravodlivosti pretaví do hnevu, a neskôr nenávisti, a poškodí vaše sebavedomie. V nasledujúcom článku preskúmame spôsoby, akými sa dá čeliť „pracovnej krádeži“– a ako sa postarať o to, aby k nej nedochádzalo.

Sára, manažérka zdravotníckej firmy, dúfala, že ju povýšia na pozíciu riaditeľky, ale miesto toho zamestnal výkonný riaditeľ niekoho iného. „Nový riaditeľ za mnou neustále chodil do kancelárie, aby so mnou neformálne diskutoval o tom, ako má čo robiť. Nekonali sa žiadne formálne schôdzky, kde by si ľudia robili poznámky,“ vysvetľuje. Po niekoľkých mesiacoch sa Sára rozprávala s výkonným riaditeľom, ktorý jej povedal: „Počuj, Kristián mal tento skvelý nápad, že …“ a Sára si uvedomila, že je to jej nápad. „Nahnevalo ma to,“ dodáva. „Bolo mi jasné, že Kristián má schopnosti, ktoré ho kvalifikujú na post riaditeľa, ale nezniesla som fakt, že ukradol môj nápad.“

Podobná vec sa stala Márii, keď ju architektonická firma, kde pracovala, požiadala o návrh loga pre tím v softbalovej lige. „Začala som pracovať na dizajne na svojom počítači a pozorovali ma pri tom traja ľudia, ktorí sedeli vedľa mňa, vrátane kolegu, ktorého nazvime pán X. Potom som návrh poslala priamo šéfovi,“ spomína.

Mária pracovala mimo kanceláriu v deň, kedy vyberali víťazný dizajn. Keď sa vrátila, zistila, že jej “tím” vyhral súťaž. „Keď to oznámili, pán X vystúpil z davu a prijal cenu v mene TÍMU,“ popisuje. „Bola som ohromená, sklamaná a neverila som, že má tú drzosť privlastniť si výsledok mojej práce. Opýtala som sa ho, čo sa stalo. Povedal mi, že keďže som nebola prítomná, prijal cenu za ‚nás‘ ako za tím.“

Čeliť niekomu, kto si privlastňuje výsledky vašej práce, môže byť veľmi nepríjemné a „pôsobiť ako facka,“ vysvetľuje Melody Wildingová, expertka na chovanie, exekutívna koučka a autorka knihy Verte si: Prestaňte príliš premýšľať a pretvorte svoje emócie do pracovných úspechov (orig: Trust Yourself: Stop Overthinking and Channel Your Emotions for Success at Work). Ak s tým nič neurobíte, tak sa tento frustrujúci pocit môže premeniť v zatrpknutosť a „dokonca aj v pochybnosti o sebe samom, pretože začnete uvažovať, prečo vás prehliadajú a nedoceňujú,“ dodáva Wildingová.

Ako sa so situáciou vysporiadať

Aký je najlepší spôsob akým, môžeme reagovať, a je niečo, čomu by sme sa mali za každú cenu vyhnúť? Wildingová s nami zdieľa svoje profesionálne rady:

ČO ROBIŤ

  • Udržte si chladnú hlavu

V prvom rade pamätajte na to, že nesmiete stratiť trpezlivosť, keď čelíte „pracovnej krádeži.“ „Udržte si chladnú hlavu a v správny moment odhaľte klamstvo,“ odporúča Wildingová. „Ak si niekto berie zásluhy za váš nápad počas schôdzky, môžete ho prerušiť a povedať napríklad: ‚Bolo skvelé spolupracovať s Johnom na projekte, ktorý spomína. Jeho tím viedol realizáciu a náš tím zodpovedal za strategizáciu. Sme nadšení z výsledkov, ktoré sa nám podarilo dosiahnúť.‘“

  • Apelujte na ich zmysel pre spravodlivosť

Vysvetlite kolegovi, že len chcete, aby sa zachoval férovo. Wildingová odporúča povedať niečo ako: „Verím tomu, že si sa tiež ocitol/ocitla v situácii, kedy niekto prezentoval tvoj nápad ako vlastný. Určite vieš, že je to nepríjemné! Dúfam, že chápeš pozíciu, v ktorej momentálne stojím a rozumieš tomu, ako sa cítim. Čo by si robil/a ty, keby si bol/a na mojom mieste?“

ČO NEROBIŤ

  • Nereagujte agresívne

Najhorší spôsob, akým sa so situáciou vysporiadať, je automatický útok. „Riskujete, že niekoho falošne obviníte a poškvrníte si povesť. Je veľmi pravdepodobné, že sa potom nebudete cítiť dobre ohľadom toho, ako ste sami reagovali.“

Najlepšie je dopriať si čas na to, „aby ste spracovali svoje emócie“ a „vychladli.“ Získate tak perspektívu na situáciu s chladnou hlavou.

  • Automaticky predpokladať, že váš kolega nápad ukradol

Wildingová tvrdí, že je dôležité vždy predpokladať ten najlepší úmysel. „Je pravdepodobné, že váš kolega nevedel, kto na určitom projekte pracoval alebo na to jednoducho zabudol,“ dodáva. „Dajte najavo, že si to uvedomujete, a nemyslite si automaticky to najhoršie.“

Stále však platí, že je dôležité stanoviť si hranicu. Wildingová navrhuje, že by ste mali povedať niečo ako: „Uvedomujem si, že počas týchto mítingov sa diskutuje o mnohých veciach, a občas sa zabudnú spomenúť mená ľudí, ktorí za ním stáli. Nabudúce by som však docenil/a, keby bolo moje meno na prezentácii.“

Ako zabezpečiť, že sa to už nestane

Čo ak kolegovia neprestávajú s privlastňovaním si výsledkov vašej práce? Okej, takže vaši kolegovia vám ukradli nápad raz, ale čo ak sa to stane znova? Podľa Wildingovej je to tak, že „ak priama komunikácia s kolegom nezaberie, budete ho musieť varovať a vysvetliť, že ak sa to stane znova, obrátite sa na kompetentné autority.“ To môže znamenať, že o probléme poviete svojmu manažérovi, „ktorý môže použiť svoj vplyv na to, aby veci zmenil.“ V tomto prípade je kľúčové zdokumentovať všetky prípady, kedy sa vám toto stalo, ako aj všetky konverzácie, ktoré ste o tomto probléme mali. Je to tak – „budete potrebovať dôkaz, ak chcete s vecou ísť na oddelenie ľudských zdrojov.“

Nezabudnite si vypýtať zásluhy, ktoré vám patria

Sebazviditeľnenie je zásadná schopnosť, ktorú potrebujete pre úspechy na pracovisku, tvrdí Wildingová. „Musíte o svojich nápadoch a úspechoch rozprávať, inak riskujete, že ich ostatní preberú za vlastné.“

Podľa koučky existujú dva spôsoby na to, ako byť vypočutý.
Počas schôdzok začnite rozprávať čo najskôr. „Tí, čo sa vyjadria prví, budú vnímaní ako kompetentnejší, a zaistíte, že nápad vyjadríte skôr, než ho niekto preberie.“
Na svoje osobné schôdzky so šéfom prineste zoznam dosiahnutých úspechov. Zabezpečí to, že „bude mať prehľad o tom, na čom pracujete, a môže vás podporiť, ak sa bude niekto iný snažiť tváriť, že nápad bol jeho.“

Keď Sárin šéf ukradol jej nápad, rozhodla sa, že bude mlčať, ale začala sa vždy ubezpečovať, aby sa to neopakovalo. Svoje nápady vždy zdieľala len pred viacerými ľuďmi. Nakoniec z firmy odišla, aby si založila vlastnú. „Videla som, že riaditeľ a výkonný riaditeľ k sebe majú veľmi blízko, a nevidela som pointu v diskreditácii Kristiána,“ vysvetľuje. „Vedela som, že mám dobré nápady, takže najlepšou možnosťou pre mňa bolo odísť, a to mi dodalo odvahu na založenie vlastnej firmy.“

Mária už nikdy nezažila ďalšiu „pracovnú krádež,“ ale keď sa šéfovi snažila vysvetliť, že dizajn loga pre tím softbalu bola jej práca, šéf jej vraj neuveril. Nech už je výsledok akýkoľvek, je dôležité problém adresovať, ak chcete udržať zdravý vzťah s kolegami a šťastne pracovať.

Možno veríte, že každé klamstvo vyjde najavo, ale nemôžete jednoducho ignorovať, ak vám niekto kradne vaše nápady. Môže to mať neblahé následky na vás, ako aj na to, ako sa v práci cítite. Za každú cenu si udržte chladnú hlavu a otvorene o tom hovorte. Možno si vďaka tomu aj uvedomíte, že spôsob, akým sa zachoval váš kolega, nebol úmyselný – alebo aspoň im zabráni v ďalšej krádeži.

Preložila Dorota Bachratá

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku alebo sa prihláste na odber noviniek, aby sa k vám vždy dostali naše najlepšie články!

Les thématiques abordées
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?

Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.

Explorer les jobs