Siemens

Siemens

Senior Team Leader pro HR aplikace - Praha

  • Smlouva na dobu neurčitou
  • Praha

Společnost

Siemens

Siemens

  • Automotive, Elektronika / Telco, Mobilita
  • Více než 2000 zaměstnanců

  • Praha

Siemens je jednou největších technologických firem v Česku. Mají zde dlouholetou tradici a přes 10 000 zaměstnanců. Působí v oblasti průmyslu, energetiky, dopravy, infrastruktury a zdravotnictví. Jejich výrobky a řešení ovlivňují každodenní život tisíců lidí. Vyrábějí elektřinu, v továrnách řídí výrobu a třeba i stáčení piva, dělají budovy chytřejší a ekologičtější, jejich vlaky a metro zajišťují bezpečnou dopravu a zdravotnické přístroje Siemens vylepšují zdraví obyvatel už téměř 130 let.

Popis pozice

As a Senior Team Leader, you will be responsible for HR Application Support; Service Management Team in the Czech Republic; Employees’ Development; Budget and Costs.

What will you do?
  • Manage customer relationships
  • Identify new business opportunities and assist in their implementation
  • Collaborate with all support levels
  • Manage employees and contribute to their development
  • Align team strategy with global GBS strategy for HR IT Tools and Support
  • Implement process optimization and standardization

Co u nás získáš

  • 5 weeks of vacation, flexible working hours, home office and company nursery schools for work life balance
  • A minimum individual budget of min. 24,000 CZK which you can turn into a combination of up to 8 days of extra holidays, cafeteria points or pension and/or life insurance
  • Meal vouchers or contribution to company canteen
  • The possibility to become a Siemens shareholder and get free stocks
  • Various discounts and offers We will grant you proper training, support a we will help you to grow professionally. For more information visit www.siemenssharedservices.cz.

Vítané zkušenosti

    • A university degree, preferably with a focus on HR or IT
    • Fluent written and spoken English; with a good level of German
    • A minimum of 5 years in a service business sphere
    • An understanding of processes and structures
    • A multicultural experience would also be advantageous
  • Přidat k oblíbeným
  • Sdílet na Facebooku
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na LinkedInu