innogy

innogy

IT Specialist – DWH & ETL, Data Management team in Retail IT

  • Smlouva na dobu neurčitou
  • Praha

Společnost

innogy

innogy

  • Energie
  • Více než 2000 zaměstnanců

  • Praha

innogy přináší elektřinu a zemní plyn možná i k tobě domů. To je ale jen jedna část toho, co dělá. Na srdci jí leží více věcí, například obnovitelné zdroje. Má řadu projektů z oblasti fotovoltaiky i e-mobility. Prodává dobíjecí stanice pro elektroauta, provozuje síť čerpacích stanic CNG, má i speciální carsharingový projekt s vozy na elektřinu, rozvíjí chytré osvětlení, pronajímá zákazníkům LED žárovky i čidla na oxid uhelnatý. Snaží se, aby po ní zůstávala co nejmenší stopa, a to je v oblasti energetiky celkem výzva.

innogy
innogy
innogy
innogy
innogy

Popis pozice

  • Basic data warehouse administration and monitoring including integration
  • Cooperation and coordination of external supplier for BW platform
  • Cooperation on development (data objects, reporting and integration links )
  • Solving operational problems, coordinating solutions to more complex problems
  • Creation and management of operational documentation and data model especially aligned with latest technology (like HANA DB)
  • Active involvement in strategic BI projects
  • Involvement in the field of BI analytical tools for data analysis and prediction processing
  • Working closely with IT colleagues from Application delivery (devops) departments and Retail IT Office, you set-up and improve DWH & ETL services.
  • You properly communicate to assure understanding of DWH & ETL operation and support procedures to internal colleagues and external parties.

Other Information: (ITP)
  • Employment contract for a fixed period of one year, with the possibility of extension for an indefinite period

Co u nás získáš

  • Training opportunities to develop your specialist skills and interests
  • 5 weeks of vacation and 3—5 sick-days
  • Home office and flexible working hours
  • Meal vouchers
  • Edenred Cafeteria (27 000 CZK/year)

Vítané zkušenosti

  • University, preferably IT or technical direction or Secondary school with provable practice in the field of data warehousing
  • Experience with data warehouse management (operations, projects)
  • Practical experience with object development, data modeling and reporting in BW - preferably in SAP BW, BW on HANA - is an advantage
  • General knowledge of data warehouse technology (also outside SAP)
  • Basic knowledge of reporting techniques and data analysis tools
  • Basic knowledge of enterprise systems integration solutions
  • Theoretical knowledge of Data Governance
  • At least theoretical knowledge of ERP systems
  • General orientation in IT issues
  • Proficiency in Czech and English is expected
  • Přidat k oblíbeným
  • Sdílet na Facebooku
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na LinkedInu