Tato pozice již není k dispozici.

Data Scientist - Internship H/F

Stáž(6 měsíc/měsíce/měsíců)
Paris
Plat: Neuvedeno
Počáteční datum: 17. října 2021
Příležitostná práce z domova
zkušenosti: > 6 měsíců
Vzdělání: Bakalářský stupeň vzdělání

NielsenIQ Group incl Data Impact and GFK

Máte zájem o tuto nabídku?

jobs.faq.title

Pozice

Popis pozice

We are looking for an intern to join our Machine Learning team and who will work on various projects for a minimum of 6 months. Your tasks will include:

• Developing ML tools (web services, APIs, etc)
• Preparing data for ML models
• Developing and improving predictive models

Požadavky na pozici

☺ End of studies internship
☺ Good knowledge of and experience with Python
☺ Knowledge of ML technologies (Keras, Pytorch, etc)
☺ Work environment (Linux, Jupiter, Python, Git, Docker, CockroachDB, MongoDB, …)
☺ Open to new things, independent and eager to learn
☺ Knowledge of programming languages such as C++ or Golang is a plus
☺ Professional level of French

Proces náboru

Technical test
Interview with members of the team in the Paris office

Chcete se dozvědět více?

Tato volná pracovní místa by vás mohla zajímat!

Tyto společnosti rovněž nabírají pracovníky na pozici "{profese}".